YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böyle hafız görülmedi!
Denizlili hafız görenleri şaşırtıyor.Yüzde 5 oranında görebilen Ahmet Sarıkaya kendini diğer hafızlardan ayıran ilginç özelliklere sahip...Sayfa numarası söylendiğinde Kur'an'ın o sayfasını okuyan Sarıkaya, aynı zamanda Kur'an'ı tersinden de okuyabiliyor.
Böyle hafız görülmedi!
22 Eylül 2010 / 11:43 Güncelleme: 22 Eylül 2010 / 12:26

Denizlili 20 yaşındaki ama hafız Ahmet Sarıkaya, başarıları ve hedefleriyle herkesi şaşırtıyor. 

Denizli'nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Yeşilyuva Beldesi'nde dünyaya gelen ve doğuştan sadece yüzde 5 oranında görebilen 20 yaşındaki hafız Ahmet Sarıkaya'nın azmi, çalışkanlığı ve becerileri ile dikkat çekiyor. Görme engelli Ahmet Sarıkaya hiç okula gitmeden 9 yaşında bir yıl içinde sadece dinleyerek ve hoca karşısında tekrarlayarak Kur'an-ı Kerim'i ezberledi ve hafız oldu. Hafız olduktan sonra Denizli Görme Engelliler Okulu'nda 12 yaşında öğrenimine başlayan Ahmet Sarıkaya, sınıf atlayarak 8 yıllık okulu 4 yılda tamamladı.  

KUR'AN-I KERİM'İ TERSİNDEN OKUYOR 

Dünyanın en iyi hafızlarından biri olabilmek için sürekli olarak çalışan hafız Ahmet Sarıkaya, başka hafızlarda bulunması zor özellikleri de taşıyor. Sayfa numarasının söylenmesi halinde Kur'an-ı Kerim'in o sayfasını okuyan, ayetin söylenmesi halinde diğer sayfaya geçebilen Ahmet Sarıkaya'nın en önemli özelliği ise Kur'an-ı Kerim'i tersinden de okuyabilme yeteneği. Herhangi bir sayfa numarasının söylenmesinin yeterli olduğu Sarıkaya, ayetleri geriye doğru da okuyabilme yeteneğine sahip. Türkiye'nin sayılı uzun nefesli hafızlarından biri de olan genç hafız, yaklaşık bir dakika boyunca tiz seslerde tek nefeste ayetleri bölmeden Kur'an-ı Kerim okuyabiliyor.  

MESCİD-İ AKSA'DA KUR'AN OKUYACAK 

Güzel okuma ve hafızlık dallarında iki Türkiye ikinciliği ve bir Türkiye üçüncülüğü bulunan Ahmet Sarıkaya, geçen yıl Diyanet İşleri Başkanlığı kanalıyla Libya'nın başkenti Trablus'ta Uluslararası Hafızlık Yarışması'na da katılarak başarısını yurt dışına taşımaya başladı. Hocası Osman Aday'ın büyük destek verdiği ve birlikte çalışmalarını sürdürdüğü Ahmet Sarıkaya, bugünlerde yeniden yurt dışına çıkacak olmasının heyecanını yaşıyor. Geçen yıl gittiği Umre'de kendisini çok beğenen İsrail'deki bir üniversitenin öğretim görevlisinden davet alan Ahmet Sarıkaya, Kudüs'e giderek Mescid-i Aksa'da müslümanlara Kur'an-ı Kerim okuyacak.  

9 YAŞINDA HAFIZ 

Halen Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrenimini sürdüren Ahmet Sarıkaya 9 yaşında hafızlığı bitirdiğini belirterek, "Hafızlığı bitirdikten sonra 2005 yılına kadar hafızlığı daha çok geliştirmek için çalıştım ve 2005 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan hafızlık belgesini en yüksek dereceden aldım. İlkokulu görme engelliler okulunda okuduktan sonra, OKS sınavı ile Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni kazandım ve öğrenimime orada devam ediyorum. Pratiği çok iyi bir şekilde çözmüş olarak Arapça'yı da iyi konuşuyorum" dedi. Umre'ye gittiğinde İsrail'deki bir üniversitede Dil Kürsü Başkanı olan Numan Bey isimli bir kişinin koluna girerek kendisini Kudüs'e davet ettiğini belirten Ahmet Sarıkaya, "Mescid-i Aksa'da Müslümanlara Kur-an'ı Kerim okumak için bir haftalığına Kudüs'e gideceğim" dedi.  

İYİ BİR AVUKAT OLMAK İSTİYOR 

Daha önce Libya'ya Diyanet İşleri Başkanlığı'nın daveti ile de gittiğini belirten Sarıkaya, "Hedefim çok iyi bir avukat olup, sosyal yönde manevi değerlere bağlı kalarak iyi işler yapmak" diyen Ahmet Sarıkaya, bir yandan da Türk Tasavvuf Müziği'nde çalışmalarını sürdürüyor. Denizli Belediyesi Konservatuavarı'na başvurduğunu ve yetenek sınavını kazandığını belirten Ahmet Sarıkaya, "Bir süre konservatuarda Türk Sanat Müziği eğitimi aldım. Şu anda Denizli Belediyesi Konservatuarı Türk Tasavvuf Müziği korosunda hem solist, hem koristim" dedi. Ali-Türkan Sarıkaya çiftinin 4 çocuğundan ikincisi olan Ahmet Sarıkaya, bugünlere gelmesinde hocaları Kamil Söyler, Ali Yavuz, Mustafa Turgut, Eyüp Batulu ve Osman Aday'ın büyük emeği olduğunu ifade etti. 

HEDEFİMİZ DÜNYA BİRİNCİLİĞİ 

Ahmet Sarıkaya'yı yetiştiren ve onu yarışmalara hazırlayan hocalarından biri olan Osman Aday ise, Ahmet'in kendisi için ayrı bir önem taşıdığını söyledi. 30 yıldır hafızlar yetiştirdiğini belirten Osman Aday, "Çorum, Denizli ve Bursa'da çok iyi hafızlar geldi geçti. Bunların içinde her şeyiyle mükemmel, Kur'an-ı Kerim'in anlamını vermede, sesiyle, güzel okumada en iyisi olarak Ahmet'i gördüm. Onu sürekli Türkiye'de hafızlık yarışmalarına götürüyorum. Hedefimiz dünya birinciliği" dedi.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler