YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bosna'dan Soma'ya ziyaret
Bosna'dan Soma'ya ziyaret
28 Mayıs 2014 07:22
Bosna Hersek'ten gelen bir grup, maden faciasının yaşandığı Manisa'nın Soma ilçesinde, "maden şehitliğini" ziyaret etti.

Bosna Hersek'ten gelen bir grup, maden faciasının yaşandığı Manisa'nın Soma ilçesinde, "maden şehitliğini" ziyaret etti.

Akhisar Belediyesince düzenlenen ancak Soma'daki maden faciası nedeniyle etkinliklerin iptal edildiği 555. Çağlak Festivali'ne katılmak üzere Türkiye'de bulunan Elçi İbrahim Paşa Medresesi öğretim üyeleri ve öğrenciler, yaşanan maden faciasının acısını paylaştı. 

Soma Belediye Mezarlığındaki "maden şehitliğini" ziyaret eden Bosna Hersek heyeti, okunan Kur'an-ı Kerim tilavetini dinledi ve kabirlerin başında tek tek etti.

Heyete başkanlık yapan Elçi İbrahim Paşa Medresesi öğretim üyesi Leyla Beso Hlaskiç, her yıl Akhisar'da düzenlenen festivale katılmak için yaptıkları Türkiye ziyaretinin, bu yıl çok hüzünlü geçtiğini söyledi. 

Türk milletinin acısını yürekten paylaştıklarını ifade eden Hlaskiç, "Çok sarsıldım. Görüyorum ki burada ölenlerin çoğu, çok genç yaşta insanlar ve arkada kalan aileleri var. Duyguları ifade etmek çok zor. Bu tablo sanırım her şeyi anlatıyor. Türkiye, bizim kardeş ülkemiz; onların acıları bizim de acılarımız, onların sevinçleri bizim de sevinçlerimiz ama bu acı çok büyük bir acı" diye konuştu. 

Bosna Hersek heyeti, mezarlığın ardından faciada yaşamını yitiren bazı madencilerin ailelerini de ziyaret etti.  

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler