YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den açlığa çözüm: Böcek yiyin
BM'den açlığa çözüm: Böcek yiyin
13 Mayıs 2013 14:42
BM Gıda ve Tarım Örgütü, böceklerin insanlar, çiftlik ve ev hayvanları için alternatif gıda kaynağı olabileceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler, açlıkla mücadele etmek, beslenmeyi desteklemek ve çevre kirliliğini azaltmak için alternatif besin kaynağı buldu: Böcekler.

BM Gıda ve Tarım Örgütünün İtalya'nın başkenti Roma'daki merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan "Yenilebilir Böcekler: Gıda ve Yem Güvenliğinin Geleceği için Öneriler" adlı 200 sayfalık raporda, dünyanın farklı bölgelerinde 2 milyar kişinin halihazırda sofralarında protein ve mineral açısından zengin böceklere de yer verdiği belirtildi.

Raporda, 1 kilogram et elde etmek için büyükbaş hayvanların 8 kilogram, böceklerin ise sadece 2 kilogram yem tükettiğine dikkati çekildi.

Çevreye büyük zarar veren sera etkisi yaratan gazları da daha az üreten böceklerin büyük bir kısmı, insan ve hayvan atıklarının yanı sıra çürümüş bitkilerle de beslenebiliyor.

Gıda ve yem güvenliğinin sağlanması için böcek çiftliklerinin kurulabileceği ifade edilen raporda, "böceklerin hemen her yerde yaşayabildiği, kolayca üreyebildiği ve çevreye zarar vermediği" vurgulandı.

Örgüt, kırmızı et ve balık eti ile karşılaştırıldığında protein açısından son derece zengin olan böceklerin yetersiz beslenen çocuklar için çok iyi bir besin kaynağı olabileceğine işaret etti.

Raporda, böceklerin aynı zamanda zengin demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum ve çinko kaynağı olduğunun altı çizildi.

Özellikle kınkanatlılar, karıncalar, çekirgeler ve ağustos böceklerinin besin değerinin protein açısından neredeyse kırmızı et ve balık etine denk olduğunu söyleyen örgüt, Yenilebilir Böcek Programı'nda örümcek ve akreplerin besin değerinin de incelendiğini belirtti.

Böceklerin tadı ile ilgili sorulara da yanıt verilen raporda, Afrika'nın güneyinde bazı tırtıllar ile Güneydoğu Asya'da dokumacı karınca yumurtalarının son derece lezzetli kabul edildiği ve yüksek fiyatlara satıldığı hatırlatıldı.

 

AA

18:44
 // AKTAY USTADAN YEMEK TARİFLERİ
Evvvet bayanlar! Şimdi sizlere mükkemmel ve leziz bir yemek tarifi vereceğiz bugün. Malzemeler: 250 gram tırtıl kıyması, 15 gram karınca larvası, 100 gr uğurböceği unu veee 20 gr kaloriferböceği.
hazırlanışı: evvela tırtıl kıymamızı bir güzel karınca larvasıyla yoğuruyoruz, ardından da uğurböceği ununu ilave ettikten sonra 15 dakika fırında pişiriyoruz. 15 dk sonra fırından çıkarıp, kalorifer böceği sosunu bir güzel üzerine boca ediyoruuuz. 20 dk dinlendikten sonra, ılık ılık servis hazır ediyoruz.
Haftaya, cırcırböceği turşusu vereceğim sakın kaçırmayın. Dürü dü dan dan dun dun dun (reklam müziği)...
13 Mayıs 2013 18:44
18:17
 // HAMAMBÖCEĞİ DÖNERİ
Garson: hoş geldiniz ne arzu edersiniz?
Müşteri1: bana bir hamamböceği döneri, yanında karınca salatası olsun.
Müşteri2: bana da çekirge ezmesi, az kavrulmuş sümüklüböcek, yanında kelebek haşlaması.
Müşteri3: bende tırtıt haşlaması yanında da ekmek.
Etraftakiler: nee?! Ekmekmi..? iyyğ.. ne kadar iğrenç bir adam. Yanında ekmek istiyor. Kalk hanım kalk! Ekmek yenen lokantada midemiz kaldırmaz. Ayol kocacım ben sana evde mis gibi, ağustosböceği dolması hazırlamıştım. Ooo yeaah!...
13 Mayıs 2013 18:17
böcek
 // alp eren
Öneride bulunanlara;tavsiye ettiğiniz böcekleri siz yiyin,afiyet olsun......
13 Mayıs 2013 Pazartesi 16:01
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler