YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bitlis’te 'kaçak elektrik' operasyonu
Bitlis’te 'kaçak elektrik' operasyonu
01 Aralık 2013 09:18
Bitlis Van Gölü Elektrik Dağıtım AŞ, İl Müdürlüğü bağlı tarafından Bitlis’in Güroymak ilçesinde kaçak elektrik kullanan abonelere yönelik operasyon düzenledi.

Bitlis Van Gölü Elektrik Dağıtım AŞ, (VEDAŞ) İl Müdürlüğü bağlı tarafından Bitlis’in Güroymak ilçesinde kaçak elektrik kullanan abonelere yönelik operasyon düzenledi. Yapılan operasyon kapsamında abonelerin saatleri tek tek kontrol edilirken, kaçak elektrik kullandığı tespit edilen aboneler hakkında ise yasal işlem başlatıldı.

Doğu ve Güneydoğu illeri kaçak elektrik kullanımının en yoğun olduğu bölgelerin başında geliyor. Bitlis’te de Vedaş'ın özelleştirilmesinin ardından başlatılan iyileştirme çalışmaları ve kaçak elektrik tüketiminin önüne geçmek amacıyla denetimler artırıldı. Özellikle yoğun olarak köylerde kaçak elektrik tüketimi yapılırken, bunun Bitlis’e aylık maliyeti ise aylık 5 milyon yıllık ise yaklaşık 70 milyon lirayı buluyor. Vedaş ekipleri ise yüzde 45’i kaçak olarak kullanılan elektrik kaçağının önüne geçmek için kolları sıvadı.

Sabahın erken saatlerinde toplanan 65 kişilik 32 ayrı özel ayrı kaçak denetim ekibi ile Güroymak ve bağlı köylere operasyon düzenlenerek yapılan denetimler neticesinde kaçak elektrik kullanan aboneler tek tek tespit edildi. Kaçak elektrik kullandığı tespit edilen aboneler hakkında ise yasal işlem başlatıldı. Başlatılan denetimler sıklıkla devam edeceği belirtildi.

“Kaçak elektiriğin faturası 70 milyon”

Bitlis ve ilçelerinde kullanılan elektriğin yüzde 45’inin kaçak olduğunu belirten Vedaş Bitlis İl Müdürü Faruk İşlek, kaçak olarak kullanılan elektriğin aylık maliyetinin 5 milyon lira olduğunu açıkladı.Bitlis’te gerek kaçak kullanımın önüne geçme gerekse kış öncesi vatandaşlara daha sağlıklı elektrik vermek adına oluşturdukları özel ekiplerle tüm aboneleri taradıklarını ifade eden İşlek, Güroymak ilçesinde ekipler tarafından ilk gün bin 500 abonenin saatinin ve tesisatının denetlendiğini ifade etti.

“Denetimler devam edecek”

Denetimlerin gerek Güroymak’ta gerekse diğer il merkezi ve diğer ilçe ve bağlı köylerde devam edeceğini kaydeden İşlek, Amaçlarının daha kaliteli hizmet vermek olduğunu ve vatandaşların da kendilerine yardımcı olmaları durumunda bölgedeki elektrik sorunlarını kısa sürede çözeceklerini dile getirerek şöyle konuştu: “Bölgede kaçak kullanımın önüne geçmek için çalışmalarını sürdüreceklerini belirten İşlek, "Bölgemiz ekonomisine büyük zarar veren ve aylık 5 milyon TL'yi bulan kaçak kullanımın önüne geçmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Bu kapsamda kaçak kullanım yapan abonelerin hakkında yasal işlem başlatıyoruz. Burada amacımız vatandaşı mağdur etmek değil vatandaşlara daha sağlıklı bir hizmet vermektir. Kaçak kullanan abonelerin tamamı tespit edilmeye çalışılacak. Operasyonlarımız devam edecek.” Diye konuştu.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler