YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bitlis'te evler kara gömüldü!
3. cemre bugün düştü düşmesine ancak karın gideceği yok... Herkes dört gözle baharın gelmesini beklerken Bitlis'te evler kara gömüldü...
Bitlis'te evler kara gömüldü!
05 Mart 2012 / 18:55 Güncelleme: 05 Mart 2012 / 23:53

Son 20 yılın en şiddetli kışının yaşandığı Bitlis'te kar kalınlığı 2,5 metreye ulaşınca tek katlı evler kara gömüldü...

Hüsrevpaşa Mahallesi'nde kara gömülen tek katlı evlerin bulunduğu bölgede incelemelerde bulunan Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu an kent merkezinde kar kalınlığının 2,5 metre olduğunu söyledi.

Kentte karla mücadele çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ancak zorlandıklarını ifade eden Alaydın, şöyle devam etti:

''Mart ayında da kar yağması halinde güneş duasına çıkacağız. Allahımıza yalvarıyoruz ve Bitlis'ten güneşi eksik etmemesini diliyoruz. Rabbime dua ediyoruz. Güneşi başımızdan eksik etmesin diyoruz. Geçmişte hep yağmur duası ediliyordu. Mart ayında kar yağışı devam ederse güneş duasına çıkmayı planlıyoruz.''

Bitlis merkezdeki bütün yolların ulaşıma açık olduğuna da dikkati çeken Alaydın, kentte yer yer 6 metreye varan kar kütlelerinin bulunduğunu ve Bitlis'te her geçen gün yaşam şartlarının ağırlaştığını vurguladı.

Okulların tatil olmasının da Bitlis'teki çocukların eğitimini olumsuz etkilediğini ifade eden Alaydın, şöyle konuştu:

''Bitlis geçtiğimiz yıllarda üniversite sınavlarında başarılı olmuştu. Yoğun kar yağışından dolayı valilik okulları tatil ediyor. En doğru olan da bu. İş makinelerinin çalıştığı zamanlarda, çocukların cadde ve sokaklarda gidip gelmesi büyük sıkıntı yaratıyor. Okullarda eğitime ara verilmesi doğru bir karar. Ancak eğitim açısından da sıkıntılı. Bugün itibariyle hava çok güzel. Dün hava çok kötüydü. Dün Bitlis'e yaklaşık 70 santimetre kar yağdı.''

Dün kentte etkili olan kar yağışı, tipi ve sis nedeniyle il genelindeki bütün karayollarının ulaşıma kapandığını anımsatan Alaydın, karayolları ekiplerinin, olağanüstü bir çalışma sergileyerek, Bitlis'in, Tatvan, Muş, Diyarbakır ve Van istikametine giden yollarını ulaşıma açtığını kaydetti.

''Çok fazla zorlanmadık ama yorulduk''

''Bu kar geçmişte yağsaydı, bizim üç gün içinde açtığımız yollar, yaklaşık bir ay açılmazdı'' diyen Alaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu kara rağmen belediye olarak çok kısa sürede organize olduk ve çalışmalarımızı aralıksız yürüttük. Yağan kardan vatandaş çok fazla rahatsız olmadı. Vatandaşın rahatsız olmaması için her türlü gayreti gösteriyoruz. Belki dünyada bu kadar hızlı kar temizleyen bir belediye ekibi yoktur. Araziyi iyi bilen operatörlerimizle gece gündüz çalışmalarımızı yürüttük. Çok fazla zorlanmadık ama yorulduk. Kar yağışından dolayı aynı caddeleri 60 ile 70 kez temizlemek zorunda kalıyoruz.''

İş makinesi ihtiyacı

Kentteki ara sokaklardaki karı kamyonlarla il dışına çıkardıklarını kaydeden Alaydın, bunun büyük bir külfet olduğunu ifade etti.

Karla mücadelenin standardını yükselttiklerini ve önümüzdeki yıllarda karla mücadelenin en iyi şekilde yapılacağını anlatan Alaydın, Bitlis Belediyesinin 2 rotatif, 2 greyder ile 2 kar temizleme ve tuzlama aracına ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Alaydın, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu araçları belediyenin imkanlarıyla almamız mümkün değil. Bu araçları almak için 4 milyon liraya ihtiyacımız var. Bu araçların alımı için hükümetimizden ve bakanlarımızdan yardım bekliyoruz. Bitlis Belediyesinin bu araçlara ihtiyacı var. Yaz aylarında bu araçlara sahip olmanın mücadelesini vereceğiz. Araçlara sahip olduğumuz zaman belediye olarak halkımıza daha iyi hizmet edeceğimize inanıyorum. Sezon boyunca yağan metrelerce kar bizi yordu.'' (AA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler