YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bisikletler bahar bakımında
Bisikletler bahar bakımında
08 Mayıs 2014 15:02
Bitlis’in Ahlat ilçesinde bisikletler bahar bakımına alınırken, aylardır bisikletlerine binemeyen çocuklar ise havaların ısınmasıyla birlikte soluğu bisikletçide aldı.

Bazen kendileri bazen de ebeveynleri ile birlikte bisikletçinin yolunu tutan çocukların, bisiklete binme özlemi ise gözlerden kaçmadı. Havaların ısınmasıyla birlikte bisikletini alan çocuklar, uzun süre askıda kalan bisikletlerinin bakımı için tamircilere koştu. İlçede bisiklet tamiri yapan Hakan Balaman, kış boyunca bisikletlerini bodrumlarında saklayan çocukların, havaların ısınmasıyla birlikte bakım ve onarım için getirdiklerini ifade ederek, yeni bisikletlere de rağbet olduğunu söyledi. İlçede 17 yıldır bisiklet tamirciliği yapan Balaman, bisikletlerde bahar bakımı yaptıkları için işlerinin çok yoğun olduğunu ifade ederek:

"Bakım yapılmadan çocukların bisiklete binmemeleri gerekir. Kış boyu kilitli kalan bisikletlerin bakımının yapılması çocuklar için çok önemli. Çünkü bisikletlerdeki küçük ve gözden kaçan aksaklıklar büyük tehlikeye yol açabilir. Birkaç TL’lik ufak bakım, bisikletler için çok önemli. Aksi takdirde beklenmedik kazalar meydana gelebiliyor. Ebeveynler mutlaka bisikletleri kontrol ettirdikten sonra çocukların binmesine izin vermelidir. Özellikle bisikletin lastiklerindeki hava ve gevşeyen cıvataların kontrolü yapılmalı. Küçük bakım yaptırılmadan asla çocuklar bisikletlere bindirilmemelidir" dedi

Balaman, ilk bakımda genellikle lastik tamiri, cıvataların gevşeyip gevşemediği, lastiklerde patlak olup olmadığına baktığını ve fren ayarlarını yaptığını da sözlerine ekledi.

 

İHA

Etiketler: , , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler