YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bira festivaline ayranlı protesto
Bira festivaline ayranlı protesto
22 Eylül 2012 17:16
Bira festivaline ayranlı protesto...
Yeşilay Cemiyeti Manavgat Şubesi, bu yıl Antalya'da 4'ncüsü yapılan Oktoberfest Bira Festivali'ni ayran dağıtarak protesto etti. Cemiyet, bira festivali yerine Antalya'nın portakalını tanıtıcı festival düzenlenmesi önerisinde bulundu.

Bira festivalini protesto için Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen Yeşilay Cemiyeti Manavgat Şubesi üyeleri, 500 kişiye ayran dağıttı. Yeşilay Cemiyeti Manavgat Şubesi Başkanı Fatih Kaplan, yaptığı basın açıklamasında bu sene Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın desteğiyle dördüncüsü yapılan bira festivalini kınadıklarını söyledi. Bira festivaline ayran dağıtarak tepki gösterdiklerini belirten Kaplan, festivalin Akaydın'ın katkılarıyla geleneksel hale getirilmeye çalışıldığını ifade etti.

"ANTALYA PORTAKALINI TANITICI FESTİVAL NİYE YAPILMIYOR?"

4 yıl içinde 2 gencin alkol komasına girerek hayatını kaybettiğini hatırlatan Kaplan, Akaydın'ın kendisinin de tıp profesörü olduğunu ve alkolün ne kadar zararlı olduğunu en iyi kendisinin bildiğini kaydetti. Kaplan, "Bira festivali düzenlemek bizim örf, anane, gelenek ve göreneklerimizde yeri yok. Antalya'da bira festivalinin geleneksel hale gelmesinde öncülüğü Başkan Akaydın yaptı. Festival etkinliğinde Alman kızlarla dans ederek, bira fıçısının musluğunu kırarak bira içmesinin gençlere kötü örnek olduğuna inanıyoruz. Akaydın'ın alkol kullanması bizi ilgilendirmez. Biz Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kamuoyu önünde bira içerek gençlere karşı özendirici olmasına karşıyız.Tepkimizi ayran ve süt dağıtarak göstermeye devam edeceğiz. Niye Anyalya'da bira festivali yapılıyor da Antalya portakalını tanıtıcı festival yapılmıyor?" dedi.

Yeşilay'ın festivale tepkisini 2 Alman bayan turistte ayran içerek gösterdi.

(CİHAN)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler