YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir ucube benzetmesi daha
Bir ucube benzetmesi daha
17 Mart 2013 17:34
Memur Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu “Pazartesi gününden itibaren bu yönetmeliği tanımıyoruz. Bu bir ucube yönetmeliktir” dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu İzmir’de düzenlediği basın toplantısında 'Pazartesiden Kamu Kurumlarında Çalışan Personelin Kılık, Kıyafet Yönetmeliği’ni yok sayarak devlet dairelerinde sivil kıyafetle görev yapmaya başlayacaklarını söyledi. Geçen yıl Mart ayında başlattıkları 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' kampanyası kapsamında toplanan 12 milyon 300 bin imzayı hükümete teslim ettiklerini ifade eden Gündoğdu; “Bu dilekçelerin işleme konulmasını istiyoruz. Bu yönetmeliği yok sayarak evrensel hukun, anayasanın 70 maddesi hükmünün hayat geçmesini isteyerek, isteyenler başörtülü isteyen kravatsız isteyen istediği temiz sivil kıyafetlerle işyerlerine gitmek üzere bu eylemi başlatmış oluyoruz” dedi.
 
Kıyafet sınırlaması ile özellikle kadınların inanç ve çalışma haklarının gasp edildiğini aktaran Gündoğdu millet iradesini önemsediklerini dile getirdi. Seçme ve seçilme hakkı verilen kadınlara ne giyecekleri konusunda tercih hakkının verilmemesi gerektiğini belirten Gündoğdu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu ülkede laikliğin tanımının yapılması lazım. Biz Sütçü İmam Üniversitesi’nden baş örtülü kızları sürgün ettik, Fransa’da üniversiteden mezun olup geldiler. Pazartesi gününden itibaren bu yönetmeliği tanımıyoruz. Çünkü bu yönetmelik kadınlara başı açık olmayı, ayakkabılarının topuk boyunu belirlemeyi,erkeklerin bıyıklarını üstten almamalarına, ense traşına dikkat etmelerine neredeyse ayakkabı numarasını bile dayatan ucube bir  yönetmeliktir.”
 
‘Keyfiyetlerin anayasadan çıkarılması lazım’
 
Mecliste grubu bulunan tüm siyasi partilere seslenen Ahmet Gündoğdu keyfiyetlerin anayasadan çıkarılması  gerektiğini açıklayarak; “ Devletin milletle barışmasını engelleyen anayasamızda yasalarımızda mevzuat engellerimiz var. Keyfiyetlerin anayasadan çıkarılması lazım. Bu millet kategorize edilerek, ötekileştirilmiştir. ‘Benim vatanım diyen herkesin benim anayasam’ diyebileceği bir anayasa yapılmasını öneriyoruz. Mecliste grubu bulanan siyasi partilere çağrım, hepiniz yeni anayasa vaadinde bulundunuz anayasanın engel olduğu mevzuat yasa ve yönetmelikler de çıkarılmalıdır” diye kaydetti.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler