YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir telefon hayatını değiştirdi
Bir telefon hayatını değiştirdi
15 Ocak 2010 20:18
Milletvekiline açtığı telefon hayatını değiştirdi.

Kredi borcunu ödeyemediği için zor durumda kalan Yaşar Sağgül adlı vatandaşın,televizyon programlarında açıkladığı cep telefonundan ulaştığı AK Parti Yozgat Milletvekili Osman Coşkun'un yönlendirmesiyle girdiği işle birlikte hayatı değişti.

Yaşar Sağgül, 2001 yılında yaşanan ekonomik krizde iflas etti ve elektrikçilik olan mesleğini bıraktı.

Aldığı tarım kredisini de ödeyemediği için tutuklanma korkusuyla köyünü terk edip Marmaris'e giden Sağgül, burada peyzaj işleri yapan bir işletmede küçük bir at arabasının yüksek rakamlara İngiliz turiste satıldığını görünce, kendisinin de aynı arabadan yapabileceğini düşündü.

Babasının ahşap işleri yapmasından dolayı bu işte yabancılık çekmeyeceğini düşünen Sağgül, tarımsal kredi borçlarının affedildiğini öğrenince köyüne döndü.

At arabası yapmak için elinde yalnızca testere, keser ve küçük bir balta olan Sağgül, 2007 yılında izlediği bir haberde AK Parti Yozgat Milletvekili Osman Coşkun'un telefon numarasını verdiğini gördü ve telefon numarasını kaydetti. Coşkun, kendisini arayan ve  derdini anlatan Sağgül'e, kaymakamlığa gitmesini, sosyal güvencesi olmadığı için yeşil kart ve üretim yapabilmek için kredi talebinde bulunmasını öğütledi. Coşkun, Sağgül'ün işlerini telefonla takip etti.

Yeşil kart alan ve yaklaşık bir yıl içinde de kredisi onaylanan Sağgül, bu tarihten itibaren aldığı makinelerle ahşap hediyelik eşya üretimine geçti ve çalışmaya başladı. Sağgül, artık işletmesinin kapasitesi yeterli olmadığı için siparişleri yetiştirmekte güçlük geçiyor.


-ÖNCE İNANMADIM-

Yaşar Sağgül, geçen hafta kendisini yönlendiren AK Parti Yozgat Milletvekili Coşkun'u TBMM'deki odasında ziyaret etti.

Yanında ürettiği ahşap hediyelik eşya ürünlerinden de getiren Sağgül, Coşkun'a minnettar olduğunu söyledi.

Coşkun'un telefon numarasını alınca önce cevap verileceğine inanmadığını belirten Sağgül, Coşkun'un telefona çıkıp sorunlarıyla ilgilenince çok sevindiğini söyledi.

''Büyük düşünüyorum ve yılmadan bu işe devam edeceğim'' diyen Sağgül, artık oturma grupları, su değirmenleri, küçük oyuncak evler, at arabaları, kağnılar, küçük heykeller ve hayvan figürleri yapabildiğini, Bursa'dan İzmir'e, Çanakkale'den Ankara'ya kadar pek çok ilden yoğun talep geldiğini, ancak bu talebi karşılayacak üretim güçlerinin olmadığını söyledi.


-TÜRKİYE MİLLETVEKİLLİĞİ-

AK Parti'li Coşkun, milletvekillerinin, hangi ilden seçilmiş olursa olsun tüm milletin vekili olduğunu kaydetti.

Milletvekillerinin üzerinde 72 milyonun sorumluğu bulunduğunu, onların vekaletini aldıklarını belirten Coşkun, seçildiği gün 81 ilin valisini aradığını, tüm illerin vekili gibi her zaman hizmete hazır olduğunu söylediğini ve iletişim bilgilerini herkese verebileceklerini söylediğini aktardı.

O dönem çıktığı televizyon programlarında ''532 5720766'' olan telefon numarasını açıkladığını, halen  aynı telefonu kullandığını belirten Coşkun, o dönemde Kocaeli'nin Kandıra ilçesinden Sağgül'ün aradığını ve kendisine yardımcı olduğunu anlattı.

''Bu olayı unutmuştum. Sonra Sağgül'ün işleri gayet güzel gitmiş. Bana teşekkür ziyaretine geldi. Kendisini ilk kez gördüm ve çok memnun oldum'' dedi.

telefon numarasını dağıtmasından dolayı bazen zamansız ve yanlış aramaların da olabildiğini ifade eden Coşkun, şunları kaydetti:

''Birisi arıyor gece 3'te. Birisi, 'Seni kaydetmişim ama kimsin hatırlayamadım' diyor. Sabah çok erken arıyorlar. 'iki römork kabak göndereceğim, nereye göndereyim' diyor. 'Ne kabağı?' diyorum. 'sen falancı Osman değil misin?' diyor. 'Evet Osman'ım ama milletvekili Osman'ım' diyorum.

Asil olan vekalet verdiğine istediği zaman ulaşabilmeli. Bu millet bana her ay 8 milyar maaş veriyor. Çocuklarım, ailem en iyi hastanelerde istediği şekilde tedavi oluyor. Bunun bir bedeli olması lazım. Vekil olanların iletişim bilgilerinin açık olması lazım.''

Türkiye'nin her tarafından bir çok kişiye yardımcı olduklarını belirten Coşkun, ''Türkiye milletvekilliğinin bir anlamda pilot uygulamasını hayata geçiriyoruz'' dedi. AA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler