YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir kişi daha müslüman oldu
Gün geçmiyor ki müslümanlıkla tanışıp müslüman olan bir kişiyle karşılaşmayalım. Danimarkalı Olesen de müslümanlığı seçen isimlerden biri oldu
Bir kişi daha müslüman oldu
27 Eylül 2010 / 19:27 Güncelleme: 27 Eylül 2010 / 19:28

Danimarka'da tanıştığı Iraklı kız arkadaşıyla Alanya'ya tatile gelen Danimarkalı turist Jens Nieman Olesen, müslümanlığı seçti.

Irak asıllı Danimarka vatandaşı kız arkadaşı Natalia Desler ile birlikte Alanya Müftülüğü'ne gelerek müslüman olmak istediğini belirten Olesen için tören düzenlendi.

Törende Alanya Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar, Danimarkalı Olesen'e, İslamın ve imanın şartlarını anlattıktan sonra İslamiyetle ilgili bazı bilgiler de verdi. İslamiyetin, öncelikle insana saygı ve sevgiyi birinci planda tuttuğunu anlatan Müftü, İslam kelimesinin anlamının huzur olduğunu, islamiyetin batıda sanıldığı gibi savaşı teşvik eden bir din olmadığını söyledi.

Müftü Başpınarla birlikte kelime-i şahadet getiren Olesen, müslüman oldu. Müftü Başpınar, Olesen'in, kelime-i şahadet getirdiği andan itibaren müslüman olduğunu ve şu ana kadar işlediği bütün günahlarından arındığını söyledi. Müftü, Olesen'e İngilizce Kuran'ı Kerim hediye etti ve müslüman olduğunu belgeleyen ihtida belgesi verdi.
 

Yaptığı araştırmalar sonunda İslamiyetten çok etkilendiğini dile getiren Olesen, ''Özellikle sevgi ve saygı kavramlarına çok önem verilmesi beni çok etkiledi. Saygı ve sevgiye çok önem veren biri olarak en çok bundan etkilendim ve müslüman olmaya karar verdim'' dedi.
 

Kız arkadaşının, hiç bir zaman kendisini müslüman olmaya zorlamadığını da dile getiren Olesen, onun yaşamından etkilendiği için araştırdığı İslamiyetten çok etkilendiğini, bu nedenle kendi isteğiyle ve bilinçli olarak müslüman olmayı tercih ettiğini belirtti. 

Olesen'in Irak asıllı kız arkadaşı Natalia Desler de arkadaşının müslümanlığı seçmesinden dolayı mutlu olduğunu belirterek, ''Ben onu hiç bir zaman zorlamadım. Ama ona islamiyetin güzelliklerini, onu sıkmadan, korkutmadan yavaş yavaş anlattım. O da etkilenip müslüman olmaya karar verdi. Onun müslüman olmasına vesile olduğum için mutluyum'' diye konuştu. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler