YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir kan davası daha bitti
Bir kan davası daha bitti
08 Haziran 2010 17:30
14 yıllık husumet, 40 koyunun kesildiği barış yemeğiyle son buldu

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Kayapınar beldesinde 14 yıl önce Şavli ailesi ile Aslan ailesi arasında, tarla kavgası ile başlayan kan davası, 'barış yemeği' ile son buldu. Şavli ve Aslan ailelerinin barış yemeğine Midyat, Gercüş ve Nusaybin müftülerinin yanı sıra yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Yemek için 40 koyun kesildi.

Gercüş Kayapınar'da 1996 yılında tarlada yaşanan tartışma üzerine başlayan kan davası, can kayıpları sebebiyle bugüne kadar devam etti. Önceki gün kan davalı ailelerin yakını olan Bahattin Erdoğan'ın (43) vefat etmesi üzerine bölgenin tanınmış alimlerinden Şeyh Abdullah Hamidi, taziyeye gelerek barış için taraflardan ricada bulundu. Bugün Merkez Camii yanında kurulan 3 taziye çadırındaki barış yemeği Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törene, eski milletvekillerinden Kutbettin Hamidi, M. Fariz Özdemir’in yanı sıra Batman Ticaret Odası Başkanı Mehmet Timur, Gercüş Cumhuriyet Savcısı Tarık Demir, Emniyet Amiri Rasim Karaman, Kayapınar Belediye Başkanı Abdulmutallip Bademci, Midyat Belediye Başkan Vekili M. Tevfik Baysal, Ömerli Belediye Başkanı Yılmaz Altındağ, çevre ilçelerin müftüleri, köy muhtarları ile yüzlerce vatandaş katıldı.

Barış yemeğini organize eden Zekeriya Gülen, “Düşmanlık bitmiştir. Yerini affetmek, sevgi ve saygıya bırakmıştır. Bizleri bugüne eriştiren Allah’a hamdolsun.” dedi. Ardından Şeyh Abdullah Hamidi, tarafların sarılmasını istedi. Birbirlerine sarılıp helallik dileyen taraflar göz yaşlarına hakim olamazken, bu esnada bir imam kaside okudu. Ardından barış yemeği dağıtıldı. CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler