YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bin 694 camide itikaf var
Bin 694 camide itikaf var
30 Temmuz 2013 11:42
İbadet ve yardımlaşma ayı olan, içinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi'ni barındıran ramazan ayının son 10 gününe girilmesiyle müslümanlar itikafa girmeye başladı.

Ramazan ayı dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığının müslümanların ibadetlerini kolaylaştırmak amacıyla aldığı tedbirler kapsamında, itikaf için bin 694 cami belirlendi. Müslümanlar,ilçe müftülüklerine başvurunun ardından Diyanet İşleri Başkanlığının ramazan genelgesi doğrultusunda mülki amirin onayını da alarak itikafa giriyor.

İtikaf nedir?

Kelime anlamı "Bir kenara çekilme, ortalıkta görünmeme" olan itikaf, dini bir terim olarak da akıllı, ergenlik çağına gelmiş bir Müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet ve Allah'a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması anlamına geliyor.

Kur'an ve sünnetle sabit olan itikafa erkekler mescitte girebilirken, kadınlar ise evlerinde namaz kılmak üzere belirledikleri yerlerde girebiliyor.

Yeme, içme, uyuma camide

İtikafa giren bir kişinin tüm ihtiyaçlarını camide gerçekleştirmesi de itikafın şartları arasında yer alıyor. Yeme, içme, uyuma gibi ihtiyaçlarını camide geçiren Müslümanlar, tuvalete, abdestgibi ihtiyaçlar için camiden çıkabiliyor.

Eğer itikafa giren kişinin bulunduğu camide cuma namazı kılınmıyorsa, cuma namazını kılmak üzere başka bir camiye gidilebiliyor. Cenaze namazı için de dışarı çıkılamayan itikafta, kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması gibi mecburi hallerin dışında Müslümanın camiden çıkması da itikafı bozuyor.

 

AA

Etiketler:
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler