YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilim adamlarının ilginç tezi...
Bilim adamlarının ilginç tezi...
28 Mayıs 2010 09:40
Bilim adamları köpekbalıkları ile ilgili ilginç bir araştırmaya imza attı... Buna göre köpekbalıklarının sarı beyaz ya da siyah beyaz mayo giyenlere daha fazla saldırdığı ortaya çıktı...

Siz siz olun denize girerken siyah beyaz ya da sarı beyaz mayo tercih etmeyin. Çünkü bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, köpekbalıklarının pazar günleri, dolunay hilale dönerken ve siyah-beyaz ya da sarı-beyaz mayo giyenlere daha fazla saldırıyor...

Florida Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı araştırma, Florida eyaletine bağlı, köpekbalığı saldırılarının en fazla olduğu Valusia bölgesinde, yaklaşık 50 yıllık istatistiklere ve gözlemlere dayanıyor.

1956-2008'de yaklaşık 231 köpekbalığı saldırısının bu bölgede olduğunu belirten araştırmacılar, istatistiklerin köpekbalıklarının pazar günleri, ay hilalken ve siyah-beyaz yada sarı-beyaz mayo giyenlere daha fazla saldırdığını gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, yüzde 60'ı şörfçü olan kurbanların çoğunun bacağından ısırıldığını ve sabah erken saatlerde ya da akşamüstü saldırıya uğradığını belirledi.

Araştırmaya imza atanlardan George Burgess, saldırıların büyük çoğunluğunun dolunay hilale döndüğü sırada olduğunu belirterek, muhtemelen Ay'ın evrelerinin köpekbalıklarının besin kaynağı olan balıkların hareketlerini ve çiftleşme dönemlerini etkilediğini belirtti.

Araştırmacılar, daha kolay farkedilmesi nedeniyle köpekbalıklarının siyah-beyaz ve sarı-beyaz mayolulara daha fazla saldırdığı görüşünde birleşti.

Pazar günleri ve Ağustosta daha fazla saldırının olduğunu belirten araştırmacılara göre, bu durum bu dönemde plajda daha fazla kişinin bulunmasından ve denize girmesinden kaynaklanıyor olabilir. (A.A.)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler