YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilim adamlarını harekete geçirdi
Marmara Denizi'nde önceki gün yaklanan balık Türkiye'de şimdiye kadar görülmemiş bir tür.. Balıkçıların ağlarına takılan bu balık bilim adamlarını da harekete geçirdi....
Bilim adamlarını harekete geçirdi
23 Eylül 2010 / 15:52 Güncelleme: 23 Eylül 2010 / 15:52

Marmara Denizi’nde önceki gün yakalanan adı ve türü bilinmeyen hamsi düşmanı balık haberinin yazılı ve görsel medyada geniş şekilde yeralması üzerine bilimadamları harekete geçti.

Herbirinin içinden hamsi ve sardalya çıkan ilginç görünümlü balığı görmek incelemek üzere İstanbul Üneiversitesi Hidrobiyoloji Ana Bilim dalından bir araştırma görevlisi bugün İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan Balıkçı Kenan Deniz Canlıları Müzesine geldi.

Balıkçıların ağlarına takılan muntazam diş yapısı, her iki yanındaki kanatları, insan gözüne benzeyen göz yapısı ve ip şeklindeki 30 santim uzunluğundaki kuyruklarıyla dikkat çeken balığı uzun uzun inceleleyen araştırma görevlisi Cem Dalyan balığın isminin Latince Chimaera Monstrosa olduğunu ve Fare balığı olarak bilindiğini söyledi. Bu tür balıkların denizlerin 200 metre diplerinde yaşadıklarını ve genellikle Ege ve Akdeniz'de görüldüğünü, Marmara Denizi'nde ilk kez böyle bir balık yakalandığını söyledi.

Hamsi sürüsüyle birlikte Ege Denizi’nden Marmara’ya geldiği tahmin edilen balıkları inceleyen Cem Dalyan, balığın bol bol fotoğraflarını çekti. Görünümüyle herkesin dikkatini çeken balıkla ilgili bilgi veren Dalyan, balığın yenilebileceğini ancak çirkin görünümü nedeniyle vatandaşların yemeye yanaşacağını zannetmediğini söyledi.
Dalyan, bir balığı da laboratuvarda incelemek üzere ünlü balıkçı Kenan Balcı'dan aldı. Balıkçı Kenan Balcı da böyle bir bilimsel araştırmaya vesile oldukları için mutlu olduklarını, yakaladıkları bu ilginç balığı yüzlerce çeşit deniz canlısının yeraldığı müzeye mumyalarak ilave edeceklerini söyledi. (İHA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler