YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bıçak Meryem'in sağ gözüne 6 santim saplandı
Patetes soyduğu bıçağın üzerine düştü
Bıçak Meryem'in sağ gözüne 6 santim saplandı
02 Haziran 2009 / 16:52 Güncelleme: 02 Haziran 2009 / 00:00

Şanlıurfa'da 9 yaşındaki Meryem Tuğtimur, mutfakta ayağının kayması sonucu düşünce sağ gözüne ekmek bıçağı saplandı. Gözüne 6 santim giren bıçakla hastaneye getirilen Meryem, başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.


Olay, geçen cumartesi günü Hayati Harrani Mahallesi'nde yaşandı. Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu 3'üncü sınıf öğrencisi Meryem Tuğtimur, annesinin komşuya gitmesinin ardından akşam yemeği için mutfakta patates soymaya başladı. Küçük kız patates soyduğu sırada çalan kapıyı açmak için ayağa kalkarken dengesini kaybedince elindeki bıçakla birlikte yere düştü. Bu sırada bıçak küçük kızın sağ gözünün burnuyla birleştiği noktaya saplandı. Yardım isteyen Meryem'i eve gelen annesi 34 yaşındaki Side Tuğtimur ve komşuları tarafından Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Meryem Tuğtimur'un çekilen röntgen filminde, gözüne 6 santimetre saplanan bıçağın beyne kadar uzandığı ve iki damarda hasara yol açtığı belirlendi. Kör olma ve beyninde hasar oluşma riski bulunan küçük kız, Opr. Dr. Mahmut Subaşı, Opr. Dr. Özkan Özgür ve Anestezi Uzmanı Hüseyin Ulaş Pınar'dan oluşan ekip tarafından ameliyata alındı. 1 saat süren ameliyatın ardından göze saplanan bıçak çıkarılırken, beyinde hasar oluşmadığı saptandı. Kesilen iki göz damarı da dikildi. Bir gün yoğun bakım ünitesinde tutulduktan sonra servise alınan küçük kızın görme kaybı ve beyninde herhangi bir hasar oluşmaması mucize olarak değerlendirildi.


Hastanede kızlarının taburcu edilmesini bekleyen anne Side Tuğtimur, "Allah kızımı bana bağışladı" diyerek sevinç gözyaşı döktü. Eskişehir'de tarım işçiliği yapan ve olayı duyunca Şanlıurfa'ya dönen baba 37 yaşındaki Hamdi Tuğtimur da, kızının sağlığının iyi olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Yaşananlar tek kelimeyle mucize. Kızımın hasta olduğunu söyleyerek beni çağırdılar. Buraya gelip de kızımın gözüne bıçak saplandığını öğrenince neye uğradığımı şaşırdım. Ama kızım doktorların üstün gayreti ile şimdi gayet sağlıklı. Kızımı iyileştiren doktorlara çok teşekkür ediyorum. Taburcu edilince kurban keseceğim" dedi.


\'DOKTOR İLK KEZ KARŞILAŞMIŞ'


Küçük kızı ameliyat eden Dr. Mahmut Subaşı, meslek hayatında ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını ve yaşadıklarının mucize ötesi olduğunu kaydederek şunları söyledi:


"Meryem'i görünce hepimiz çok şaşırdık. Ekmek bıçağının yaklaşık 6 santimlik bölümü küçük kızın sağ gözü ile burnu arasındaki boşluktan saplanmış. Yaklaşık bir santimlik bölüm de beyne saplanmış. Beyinde bıçağın saplanmasının ardından kanama ve sulanma olmaması mucize ötesi bir şey. Beyinde gerekli operasyonu yaptıktan sonra küçük kızın göz kapakları ve iki damarına gerekli tedaviyi uyguladık. Şu anda Meryem'in herhangi bir görme kaybı yok ve şuuru açık. Birkaç gün daha tedavisini sürdürecek ve ardından taburcu edeceğiz."


\'ARTIK ELİME BIÇAK ALMAM'


Mutfakta patates soyarken kapının çalmasıyla sendeleyip yere düştüğü sırada elindeki bıçağın gözüne saplandığını belirten Meryem Tuğtimur ise başından geçenleri şöyle anlattı:


"Önce öleceğimi sandım, sonra kör olacağımı düşündüm. Ameliyattan sonra kendime geldiğimde yaşadığımı ve gördüğümü anlayınca dünyalar benim oldu. Kısa sürede iyileşip okuluma gitmek istiyorum. Artık elime bıçak almayacağım, mutfağa da girmeyeceğim. Açlıktan öleceğimi bilsem, yine de elime bıçak alıp yemek yapmayacağım." VATAN

geçmiş olsun
 // eser avdan
benimde yeğenimin gözüne bçak saplandı geçen gün.Ameliyat ettiler ama iyileşme umudu çok azmışş..Bizler şuan ne yapacağımızı bilemz durumdayız.allahdan ümit ksilmez diyo doktorlar ne demek inş. Allah bizlere bağışlar yetim yeğenimi.....
19 Ekim 2009 17:22
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler