YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beton bariyerler can kurtarıyor
Beton bariyerler can kurtarıyor
26 Mart 2013 11:04
Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güleryüz, New Jersey bariyerleri olarak adlandırılan beton bariyerlerin kazalardaki ölüm oranını da yüzde 70 azalttığını belirtti.

Güleryüz, sürücülerin güvenliği açısından son derece önemli olan ve ''hayat kurtaran bariyerler'' olarak nitelendirilen bariyerlerin, çarpma esnasında yapımındaki özel dizaynı sayesinde hızı yüzde 30 oranında emerek, aracın takla atmasını, yolun karşı tarafına geçmesini engellediğini ve aracın yeniden yola çevrilmesini sağladığını kaydetti.

Güleryüz, trafik akışının, buzlanma ve sisin yoğun olduğu bölgeler ile ağır tonajlı vasıtaların kullanıldığı yollarda uygulanan bariyerlerin, özel kilit sistemiyle birbirlerine bağlandığını vurgulayarak, ''Kaza anında bariyerler asla ayrılmıyor. Kazalardaki hasar oranını da yüzde 80 düzeyinde azaltıyor'' dedi.

Bariyerler sayesinde kaza anında araçların refüjleri aşarak, karşı şeride geçmeleri yüzünden olası ölümlü ve yaralanmalı kazaların da önemli ölçüde önüne geçilmiş olduğunu anlatan Güleryüz, şöyle konuştu:

''Çelik korkulukların kazaları önlemedeki etkinliğinin yüzde 20'nin üzerine çıkarılamaması ve yüksek bakım, onarım ve işletme giderleri gerektirmesi üzerine Amerika'da 1960'larda başlayan çalışmalar sonunda 'New Jersey' tipi beton bariyerler geliştirildi. Beton bariyerler seyir emniyetinde önemli iki unsur olan olan 'ayırıcılık' ve 'koruyuculuk' fonksiyonlarının ikisine de sahiptir. Ayrıca çarpma anında aracı tekrar şeridine sevketme özelliği bulunuyor. Çelik korkuluklar gibi esnek sistemlerde çarpma enerjisi, konstrüksiyonun şekli, biçimi nedeniyle taşıtın yönünün değişmesine neden oluyor.

İngiliz Karayolları Ajansı'na göre, İngiltere'de her yıl 400'den fazla kaza, araçların bariyerleri aşması sonucunda meydana geliyor ve yaklaşık 40 kişi hayatını kaybediyor. İngiliz Ulaşım Araştırma Laboratuvarı'nın hazırladığı bir rapor, bu kazaların yüzde 70'inin beton bariyerlerin uygulanmasıyla önlenebileceğini gösteriyor. Yetkililerimizden de ülkemizde de bu tür araştırmaların yapılmasını bekliyoruz.''

'Trafik güvenliğine önem veren ülkelerde, giderek daha çok kullanılıyor''

Güleryüz, 20. yüzyılın ortalarından itibaren trafik kazalarındaki ölü ve yaralı sayısının 2. Dünya Savaşındaki kayba yaklaşması ile özellikle otoyollarda iki yönlü trafiği ayıran korkulukların kullanılmasının gündeme geldiğini hatırlatarak, 1950'den itibaren ilk önlem olarak çelik korkulukların kullanılmaya başlandığını söyledi.

Beton bariyerlerin Avrupa'da ilk defa Fransa ve Belçika'da, daha sonra da 1976'dan itibaren Almanya'da uygulanmaya başlandığını ifade eden Güleryüz, beton bariyerlerin başlangıçta yerinde dökme olarak üretilirken daha sonra sağladığı avantajları nedeniyle prefabrike olarak üretilmeye başlandığını kaydetti.

Güleryüz, beton bariyerlerin çarpmaya karşı dayanıklılık, bakım kolaylığı, yüksek dayanımlı beton kullanılması, her kaza sonrasında değiştirme gerektirmemesi, yüksek açılı çarpmalarda taşıtın altında takoz görevi görerek can ve mal kaybını önlemesi, toza, rutubete, neme dayanıklı olması şeklinde çok önemli faydaları olduğunu belirterek, ''Türkiye'de ilk pilot uygulamalar 1988'de İstanbul'da Mavievler rampası-Bostancı arasında 3 kilometrelik bir kesimde, İzmir'de Alsancak-Karşıyaka arasında 2,5 kilometrelik bir bölümde, İzmir-Selçuk yolunun 6,5 kilometrelik bölümünde, İskenderun-Belen geçidinde 700 metrelik bir kesimde gerçekleştirildi. İstanbul'daki uygulama alanında İstanbul il Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü verilerine göre 15 Mayıs-30 Haziran arasındaki 45 günlük süre içinde 1988'deki kaza oranı yüzde 0,0626'dan 1989 yılında yüzde 0,0327'ye düşmüştür. Diğer bir deyişle, prefabrike beton bariyerlerin kullanımı ile kaza sayısında yüzde 48'lik bir düşüş oldu'' diye konuştu.

Türkiye'de prefabrike beton bariyerlerin daha yaygın olarak kullanılmasının, trafik güvenliğinin düşük maliyetle etkin bir şekilde artırılmasını sağlayacağını vurgulayan Güleryüz, ''Beton bariyerler, çarpma halinde aracın karşı şeride veya yan şarampole yuvarlanmasını önleyerek, aracı tekrar şeridine sevk ediyor. Bakım giderleri düşük, diğer bariyerlere göre daha ucuz üretiliyor. Trafik güvenliğine önem veren ülkelerde, giderek daha çok kullanılıyor'' dedi.

Beton bariyerlerin Avrupa ülkelerinde de insanların hayatını tehlikeden ve trafik kazalarından korumak için uygulandığını anlatan Güleryüz, şunları kaydetti:

''Bariyer üzerindeki kıvrım ve açılar aracın çarpma halinde en az hasar ve can kaybınına neden olacak, hız ve çarpma darbesini emecek şekilde özel olarak dizayn ediliyor. Üretilen bariyerlerin ağırlığı,en, boy ölçüleri ile kalınlıkları da kullanılacak yolun trafik akışına, hız limitine, eğim ve virajlara göre değiştiriyor. Bu sebeple de özel tasarlanan beton ile üretimi yapılan bariyerler, 10 farklı tip ve ebatlarda olup, ağırlıkları ise 500 ile 3 bin 800 kilo arasında değişiyor. Ayrıca bariyerler 3 aylık analiz ve testlerin ardından üretiliyor. Bariyerlerin üzerine monte edilen reflektörler sayesinde de araçlar gece ve sisli havalarda yol güzergahını bulabiliyor ve sürücülerin dikkatlerinin artırılması sağlanıyor.''


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler