YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ben büyüyünce elim de büyüyecek mi?
İsrail'in soykırımdan farksız saldırılarında şu ana kadar 10 bine yakın kişi yaralandı. En ağır travmayı ise, uzuvlarını kaybeden çocuklar yaşıyor. Kimisi annelerine, "Ben büyüyünce elim de büyüyecek mi?" diye soruyor!
Ben büyüyünce elim de büyüyecek mi?
04 Ağustos 2014 / 10:44 Güncelleme: 04 Ağustos 2014 / 10:55

İsrail'in havadan, karadan ve denizden bomba yağdırdığı Gazze Şeridi'nde sivillerin sığınabileceği güvenli hiçbir yer kalmadı.

Yaralı sayısının 10 bine yaklaştığı bölgede, tedavi için gerekli ilaç ve tıbbi ekipman yetersizliği nedeniyle de ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Vücutları parçalanan onlarca kişi ise hayatlarına engelli olarak devam etmek zorunda kalacak.

Terörist alt yapısı mı?

Saldırılarda, uzuvlarını kaybeden çocuk ve gençlerin anneleri, 'çocuklarının yıkılan hayal dünyasını' anlattı.

Yaralanan binlerce kişiden görme ve işitme duyusu ile kol ve bacak kaybı yaşayanlar arasında bulunan küçük Hanan el-Hadidi (5), bir şarapnel parçasıyla elini kaybetti.

AA muhabirine konuşan Hanan'ın annesi Merve Hadidi, 'Benim kızım ve onun gibi onlarca çocuğun ne suçu var? Kızımın vurulan eli, teröristlerin altyapısı mı' diyerek tepki gösterdi.

Okula nasıl giderim?

Anne, yaşananların Gazze'deki çocukların oyun oynamak, şekerleme yemek gibi basit hayallerini, yeni bir el sahibi olmak, uzuv sahibi olmak gibi hayallere dönüştürdüğünü kaydetti.

Merve Hadidi, yaşadığı en zor anın, olanları idrak edemeyecek yaştaki kızı Hanan'ın 'Anne, ben büyüyünce elim de büyücek mi? Yeni bir elim olacak mı?' diye sorması olduğunu söyledi.

Hayatı kâbusa dönen çocuklardan Raid Gannam'ın ise İsrail'in düzenlediği saldırılarda yüzünde ikinci derece yanık meydana geldi.

Yüzündeki izler nedeniyle arkadaşlarıyla karşılaşmaktan utanan Raid, yalnızca 'Nasıl bu korkunç yüzle okula gideceğim' diye sordu.

Cevapsız sorular

Bir bacağını kaybeden Ahmed Aleyyan'ın (24) annesi Emel ise, oğlunun yemek yemediğini, kimseyle konuşmadığını ve normal hayata dönmeyi reddettiğini belirterek, 'Okulumu, hayatımı nasıl sürdüreceğim diye soracak bana. Zihninde cevaplayamadığı sorularla bir savaş veriyor' şeklinde konuştu.

İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah ve orta kesimindeki Deyr el-Belah kentlerine yönelik saldırılarında iki aileden 16 kişi hayatını kaybetti.

3 saatte 1 çocuk öldürülüyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, uluslararası topluma İsrail'in saldırılarının durdurulması için 'acil müdahale' çağrısında bulundu. Abbas, 'Her saat başı 17 Filistinli öldürülüyor, her 3 saatte bir ise 1 çocuk öldürülüyor' dedi.

Yüzde 35'i engelli kalacak

Son saldırılarla hayatını kaybedenlerin sayısı bin 746'ya, yaralıların sayısı ise 9 bin 200'e yükseldi. Saldırılar yaralanan Filistinlilerin durumuna değinen Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kudra, 'Birçok yaralının durumu ağır. Bu yaralılardan yüzde 35'ten fazlası hayatına görme, duyma veya bedensel engelli olarak sürdürecek' dedi. İsrail, 7 Temmuz'da hava ve denizden saldırmaya başladığı Gazze'yi, 17 Temmuz'dan itibaren de karadan vurmaya başlamıştı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler