YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ben bile kendi sonumu bilmiyorum" hadisinin anlamı
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, İslamiyet ile ilgili bilinmeyenleri ve merak edilenleri cevapladı.
"Ben bile kendi sonumu bilmiyorum" hadisinin anlamı
05 Eylül 2014 / 05:27 Güncelleme: 05 Eylül 2014 / 06:58

Kanal A'da yayınlana ve Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim’de seyircilerden gelen sorular cevaplandı.

Hayata ve İslamiyet'e dair merak edilen sorular ve cevapları:

Namaz kılarken giyilen kıyafetlerde marka, yazı yazması yanlış mıdır?

Cuma günleri, kışın ceket giyildiği için belli olmuyor ama yazın ince kıyafetlerin altında yazılı kıyafetlerinizin yazıları gözüküyorsa mümkün olduğunca en arka safa durmalılar. Milleti rahatsız etmemelidirler. Sırtında marka olan t-shirt, gömlek, mont giyen arkadaşlarımız Cuma'ya gelirken bunları çıkarmalı, o mümkün değilse arka safta durmalılar ve insanların gözlerinin dikkati bozulmamalı. Çoraplarımızın altında markalar yazıyor.Markalı çoraplar arkada namaz kılan insanları meşgul eder ve Müslümanları sıkıntıya sokmamalıyız.

Camii bahçesinde sandalyede ve ayakkabı ile namaz kılmak uygun mudur?

Ayakkabı ile cenaze namazı kılınır. Altı temizse, zaruret varsa kılınabilir. Ama normalde kılınmaz. Düşünün ki namazdan önce camiinin tuvaletine girdiniz, o ayakkabıyla yerlere bastınız, onunla namaz kılınmaz.

Ama sandalyede namaz kılacak hasta iseler ayakkabılarını çıkarmalılar. Ayaklarını kıbleye uzatıp da oturarak namaz kılınması uygundur. Bu şekilde imkanı olanlar böyle kılınmalı.

İmam odalarına girilebilir mi?

İmam odaları soru sormak için uygun yerlerdir. İnsanlar rahatça girip soru sormak için yapılmıştır.

Camiide namazdan önce hoca Kur'an okumaya geçince kalkıp namaz kılmak yanlış mı?

Normal Kur'an okunuyor ise, müslüman Kuran'ı dinlemeli, ondan sonra kaza, nafile vs ne kılacaksa kılmalı.

Kulağı delik olan hanımlar küpeyle mi boy abdesti almalı?

Hanımlarımız boy abdesti alırken, kulaklarında küpe var ise, kulaklarını hafif oynattıklarında bu kafidir. Ama kulakları delik, küpe de takmamışlarsa, bu delik olan kısmın hafifçe ovuşturulması abdeste vasıl olur. Yani deliğe ovuşturarak abdest suyunu içine sokmalarını, değdirmeleri gerekir.

Peygamber Efendimiz SAV'ın "Ben bile kendi sonumu bilmiyorum" hadisi neyi ifade ediyor?

Peygamberimiz SAV sahibe-i kelam ile birlikte otururken "Efendim ne kıldığınız namazlar, ne kıldığınız namazlar, ne yaptığınız hayırlar, ne verdiğiniz zekatlar sizi cennete koyamaz" dedi. Herkes şaşırdı. "Onun zekatı, onun namazı vs var. Seni de mi Ya Resulallah!" dediler. Çünkü Peygamber'in bir ayrıcalığı yok, o da onlar gibi yaşıyor. Ümmeti ne yiyorsa onu yiyor, ne giyiyorsa onu giyiyor. "Peygamber'in yazlığı mı vardı?" diyorlar. Tamam da yazlığı olan adam da baldırı çıplak dolaşmamalı, camiiye kısa külotla gelmemeli. Hanımlarımız yaz diye açılıp saçılmamalılar. Yazlıkçılar efendi olmalı.

Peygamberimiz soru üzerine; "Evet beni de koymaz. Ancak O'nun hilmi, mahareti başka. Allah'ın merhameti olmadan hiç kimse bir şey elde edemiyor" dedi.

İmam Gazali'nin Kıyamet ve Ahiret kitabının güvenilirliliği...

Bu Kıyamet ve Ahiret denilen İmam-ı Gazali'nin kitabını 40 kişi tercüme etmiş. İlaveler yapılmış. Ama ilaveler İmam-ı Gazali'ye ait değil. Bir yayın evi var ki, adını söyleyemem, o yayınevinin tercüme ettiği kitapların hiçbirine güvenilmez.

Dolayısıyla Ebu Hanefi'nin mezhebine bağlı olan bir Müslüman'ın sünnetlerin yerine kaza namazı diye bir şey söz konusu değildir. Diyanet İşleri'nin fetvası da bu istikamettedir. Hanefi mezhebine bağlı olan vatandaşlarımız, sünneti sünnet olarak, farzı farz olarak kılmak zorundadır. Bazı zamanlarda nafile namaz da kılabilir. İmam Gazali şafi mezhebindendir. O ayrıdır.

Eşimin 220 gram kadar altını var. Ben bunun yıllardır zekatını veriyorum. Fakat hanımım öldü. Zekatını vermeye devam ediyorum, edeceğim de, kurban da kesiyorum. Bu altınların evde kalmasının bir mahsuru var mı?

Madem 220 gram altını var. Bunları evinde saklamasın. Her sene zekatını, kurbanını, fitresini vermesin, bu hanımefendinin adına bu altınlarla kalıcı bir hayır yapsın. Yapılan bir camii, Kur'an kursu, İmam Hatip Mektebi, ilkokul, hastane vd için kiremitler alsın. Hayırda kullansın.

Dinimizde bir Müslüman'a "Sahte Peygamber" demenin karşılığı nedir?

Sahte Müslüman demek de , sahte Peygamber de demek uygun değildir. Hz. Muhammed SAV ile peygamberler dönemi bitmiş ve  bir daha gelmeyecektir. Sanki Peygamber Efendimiz sanki sahtekarmış gibi Efendimiz'e benzeterek 'Sahte Peygamber' deme hakkına sahip değiliz, kabalıktır. Müslümanlar buna itibar etmemeli, dillerine sahip çıkmalıdır.

Geçtiğimiz Ramazan ayında üç gün tutamadığım orucumu nasıl telafi edebilirim? Gurbette ağır işte çalışıyordum.

Ramazan ayında tutulmayan oruçlar, Ramazan'ın dışında kaza edilmelidir. Onun dışında yapacak başka bir şey yok. Karşılığında para vererek bu oruç borcundan kurtulamazlar.

Umre'ye rehberle gittim. Eşim yok. Eşimle Umre'ye gitmemek yanlış mıdır?

Yanında mahremi olmadan gitmesi sorun değil, Umre'si Umre'dir.

Zekat birikmişse, azar azar vermek mümkün müdür?

Toplu veya azar azar da verilebilir. Diyelim ki zekatımız bin lira tutuyor. Verdiğimiz beş on liraları kenara yazarız. Ama yarına çıkacağımız kesin olmadığı için bu da dikkate alınmalı.

İnsülin abdesti bozar mı?

İnsülin iğnesi vurulan yerden kan çıkmıyorsa abdest bozulmaz. Bu iğne oruçluyken vuruluyorsa ve deri altından vuruluyor ise orucuna zarar vermez. Ama bu iğne ona kuvvet vermesi için vuruluyorsa o uygun değildir.

Yemin kefaleti nedir ve  kimler sorumlu?

Ergenlik çağına ulaşmamış bir kimse ise sorumlu değil. Ama sorumlu ise, on fakiri giydirmesi gerek. Bu bir pantolon bir gömlektir. Eğer buna maddi gücü yoksa, on fakiri sabah akşam bir defaya mahsus olmak üzere doyuracak. Eğer buna da maddi gücü yoksa, üç gün ara vermeden üst üste oruç tutacak, tövbe edecek ve bir daha da yemin etmeyecek.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

Değerli Hocam açıklamanızı sabırsızlıkla bekleyeceğim
 // Birsonraki programda inşallah
Sevgili Peygamber Efendimiz SAV'ın "Ben bile kendi sonumu bilmiyorum" hadisiyle, bazı cemaatların veya tarikat şeyhlerinin insanlara cennete girme garantisi vadetmesi nasıl açıklanabilir?
...
05 Eylül 2014 Cuma 08:34
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler