YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bem-Bir-Sen’in, ''28 Şubat ve Ergenekon'' panelinde darbeleri zararları tartışıldı.
Bem-Bir-Sen’in, ''28 Şubat ve Ergenekon'' panelinde darbeleri zararları tartışıldı.
Bem-Bir-Sen’in, ''28 Şubat ve Ergenekon'' panelinde darbeleri zararları tartışıldı.
28 Şubat 2009 / 15:06 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN), 28 Şubat askeri müdahalesinin 12. yıl dönümü nedeniyle ''28 Şubat ve Ergenekon'' konulu panel düzenledi.


Memur-Sen Konferedasyonu M. Akif İnan Konferans salonunda düzenlenen panelde, 28 Şubat'ın ülkede açtığı derin yaralar mercek altına alınırken Ergenekon yapılanması hakkında da düşünceler dile getirildi.


''Temiz Toplum, Temiz Türkiye'' sloganı ile Türkiye’de ki illegal yapılanmalar ve darbeci oluşumların ülke gündeminde bir daha yer almaması temennisi ile düzenlenen panelde, Ergenekon yapılanmasının ortaya çıkartılmasıyla birlikte 28 Şubat başta olmak üzere son dönemlerde ortaya konulan kirli ilişkilerin ve illegal planlamaların bir bir deşifre edildiği bildirildi. 


Panel öncesi bir konuşma yapan Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, 28 Şubat Askeri Darbesi’nin, Türkiye’yi karanlık günlere sürükleyen önceki darbelere benzemediğini kayderek, “28 Şubat’ı sadece askeri yapı içerisindeki cunta heveslisi zihniyetin üzerine yıkmak haksızlık olur. Süreç içerisinde irtica paranoyalarını köpürten medya gruplarını-gazetecileri, ellerindeki sahte bilgi-belge-fişlerle Genelkurmay kapılarını aşındıran sivilleri, karargâhtaki brifinglere katılan medya mensuplarını, yargı mensuplarını, Encümen-i Daniş yapılanmalarını, sivil karargâhlarda alınan kararların, cunta heveslisi generallere dikte ettirildiği geceleri, tehdit edilen siyasetçileri, siyasi partileri bölüp parçalama senaryolarını anmadan geçmek muhakkak ki haksızlık olacaktır” dedi.


Panelin moderatörlüğünü yapan Polis Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Aytaç, medyanın demokrasi içindeki rolüne işaret ederek, bazı medya kuruluşlarının gerektiğinde demokrasinin gelişmesini sağladığı gibi bazı durumlarda ise antidemokratik yaklaşımın bir oyuncağı olabildiğini vurguladı. 

Eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, askeri darbelerin bu millete ihanet olduğunu, 28 Şubat'ın Türk milleti için utanç olduğunu söyledi. Avcı, bu olağanüstü süreci 'milletin dinine ve benliğine meydan okuma' olarak tanımladı.

O dönem hakimlik ve cumhuriyet savcılığı görevlerinde bulunan Avcı, "Yarbay geliyor diye ceketini ilikleyen savcılar vardı. Savcılığımdan utandığım zamanlar oldu" dedi. 

Kapatılan Fazilet Partisi Hatay eski Milletvekili Mehmet Sılay ise, Refah-Yol Hükümeti'nin görevde bulunduğu sürede, ekonomi alanında önemli ilerlemeler sağlandığını, ancak, siyasilerin medya ve asker tarafından baskı alındığını kaydetti. 

Sendika uzmanı Tarkan Zengin de askeri darbelerden en fazla sivil toplum hareketlerinin zarar gördüğünü vurgulayarak, darbelerde sendikaların kapatıldığına işaret ederek, Türkiye'deki sendikaları demokrasinin arkasında durmaya davet etti. 

(Kanalahaber.com)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler