YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bediüzzaman'ın talebesi Badıllı vefat etti
Bediüzzaman'ın talebesi Badıllı vefat etti
26 Aralık 2014 09:15
Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Abdülkadir Badıllı (78), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Badıllı, bu sabah, tedavi Ankara'daki Gazi Üniversitesi Hastanesinde yaşama veda etti.

Nefes darlığı, cigerlerinde ve bağırsaklarında sorun bulunan Badıllı'nın tedavisi yoğun bakım servisinde devam ediyordu. Badıllı'nın son bir hafta içinde bilincini de kaybettiği belirtiliyor.
Barla Platformu Başkanı Said Yüce, Badıllı'nın bir ay önce ambulans uçakla memleketi Şanlıurfa'dan Ankara'ya getirildiğini ve bu sabah Gazi Hastanesinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

Badıllı'nın cenazesinin Cumartesi günü Şanlıurfa'da ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından defnedileceğini belirten Yüce, "Cenaze törenine, Bediüzzaman Hazretlerinin hayatta olan talebeleri ile yurt içi ve dışından birçok insan iştirak edecek" dedi.

Badıllı, "Mufassal Tarihçe-i Hayat" adlı 3 ciltlik eseri ile de tanınıyor.

Abdülkadir Badıllı kimdir?

1936 yılında Şanlıurfa'ya bağlı Akziyaret nahyesinin Şeyhzeliha köyünde dünya gelmiştir. Babası Abdurrahman annesi Havva'dır.1953 yılında Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini iki üç kere ziyaret etmiş ve Said Nursi kendisini talebeliğe kabul etmiştir. 1953'ten bügüne kadar risale-i nur hizmetinde hayatını devam etmiştir. Harran Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora ünvanı verilmiştir.
Badıllı, Arapça, Farsça, Osmanlıca ve Kürtçe'yi biliyordu. Sait Nursi'ye ait bir çok eşya ve bu arada Mevlana Halid-i Bağdadi hazretlerinin meşhur cübbesi Badıllı'da bulunuyordu.

Başlıca eserleri

Üç ciltlik Mufassal Tarihçe,Risale-i Nurun Kudsi Kaynakları, İşarat-ül İcaz tercümesi, Mesnevi-yi Nuriye tercümesi, Bediüzzaman Ve Din Tılsımları, İslam kardeşligi içinde Türk-ilişkileri, Güneş üflemekle sönmez, son olarak Risale-i Nurda cuma hutbeleri adında bir çalışması vardı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler