YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'liler Sinop'tan panzerle ayrıldı
BDP'liler Sinop'tan panzerle ayrıldı
18 Şubat 2013 23:05
Bugün Sinop'ta gerginliğe yol açan BDP'li milletvekillerin ziyareti sona erdi. Vekiller, yaklaşık 9 saat mahsur kaldıkları öğretmenevinden panzerlerle dışarı çıkartılarak Sinop'tan ayrıldı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'nin İmralı sürecine destek aramak amacıyla çıktığı Karadeniz turuna çıkan BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ile Halkların Demokrasi Kongresi (HDK) üyeleri, saat 12.00 sıralarında Sinop’a geldi.

Daha önce Tersane Caddesi Buzhane mevkisinde bir çay bahçesinde karşılanması planlanan BDP’liler, buradaki çay bahçesi sahibinin iş yerini kapatması ve Türk bayrağı asması nedeniyle program öğretmenevine alındı. Öğretmenevine gelen BDP heyeti, basın açıklamasında bulundu. Burada bir grup tarafından karanfillerle karşılanan BDP'li vekillerden Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sırasında öğretmenevi çevresinde toplanan bir grup, “PKK Sinop’a Giremez”, “Polise Uzanan Eller Kırılsın”, “Polis, PKK’yı Koruma” şeklinde sloganlar attı. Çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis, kalabalığı engellemeye çalıştı. Kabalık arasında bulunan bazı şehit yakınları da öğretmenevine girmek istedi.

Bir grup genç polis barikatını aşarak öğretmenevi bahçesine girdi. Bu sırada polis ile gençler arasında arbede yaşandı. Öğretmenevinin arka kısmında da bir grup barikatı aşarak içeri girdi. Gruba müdahale eden polis, gençlerin öğretmenevi içine girmesini engelledi. Bazı gençler öğretmenevini ve BDP'lilerin araçlarını taşladı. Bu sırada çevre il ve ilçelerden takviye polis ekipleri olay yerine getirilirken, özel harekat timleri ve jandarmadan da takviye ekipler geldi. Gençlerin defalarca öğretmenevine girmeye çalışması üzerine polis gençlere karşı biber gazı ve tazyikli su kullanmak zorunda kaldı. Bu sırada çok sayıda polis memuru ve protestocu genç aldığı darbeler sonucu yaralandı.

Olaylar gece saatlerinde de devam etti. Sıkılan biber gazı ve göz yaşartıcı bombalar nedeniyle olayları takip eden basın mensupları ve güvenlik güçleri de etkilendi. Güvenlik güçlerinin protestocuları kısmen dağıtması ardından saat 2120 sıralarında BDP'li vekiller polis panzerlerine bindirilerek geniş güvenlik önlemleri altında kentten çıkartıldı. Vekillerin nereye götürüldüğü açıklanmazken, olaylarda BDP'li vekillerin araçları ile bir polis aracı zarar gördü. Öğretmenevinin camlarının kırıldığı olaylarda birçok kamu malı da zarar gördü. Olaylarla ilgili çok sayıda protestocu da gözaltına alındı. Polis olaylarla ilgili soruşturma başlattı.

İHA

23:27
 // Kenan Akkuş
Topu topu 200 yada 300 kişinin bu ayıbını Sinop'a mal etmek istemem, ama oraya bir barış umudu için giden, bir barış eli uzatan insanlara revamıdır bu? Neden geçmişe bir sünger çekilip, gelecek nesillerin barış ve huzur içinde yaşamasınlar. Fakir Kürt işçilerle neden birlikte fındık hasadı yapıp güçlenmeyelim. Buyrun siz de gelin buralara, gezin, tozun, misafirimiz olun. O zaman bizi tanıyıp, önyargılarınızdan sıyrıldığınızı göreceksiniz....
18 Şubat 2013 23:27
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler