YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bazı illerde okullarda eğitime kar nedeniyle ara verildi
Yurt genelinde artan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle birçok il ve ilçede eğitime verilen ara uzatıldı.
Bazı illerde okullarda eğitime kar nedeniyle ara verildi
08 Ocak 2015 / 17:58 Güncelleme: 09 Ocak 2015 / 00:00

İşte eğitime ara verilen il ve ilçeler:

Düzce

Düzce'de etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle yarın il genelinde eğitime bir gün daha ara verildiği bildirildi.

Düzce Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışının etkisini sürdürdüğü belirtilerek, olumsuzluğa ve mağduriyete meydan vermemek amacıyla kentteki tüm okullarda eğitim öğretime 9 Ocak Cuma günü de ara verildiği kaydedildi.

Açıklamada, aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin idari izinli sayılacağı ifade edildi.

Daha önce yapılan açıklamada okullarda eğitim öğretime bugün için ara verildiği bildirilmişti.

Bartın

Bartın'da kar yağışı nedeniyle eğitim-öğretime yarın ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir,  yaptığı açıklamada, soğuk, yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle kent merkezindeki ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim-öğretime yarın ara verildiğini söyledi.

Demir, ilçelerle ilgili kararı kaymakamlıkların vereceğini sözlerine ekledi.

Karabük

Karabük'te kar yağışı, buzlanma ve don nedeniyle eğitime yarın ara verildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kar yağışının iki gündür etkili olduğu, yarın da artarak devam etmesinin beklendiği bildirildi.

Açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim-öğretime yarın ara verildiği belirtildi.

İl genelinde dünden beri eğitime ara verilmişti.

Nevşehir

Nevşehir merkez ve ilçelerinde eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle merkez ile Derinkuyu, Kozaklı, Gülşehir, Hacıbektaş, Avanos, Ürgüp ve Acıgöl ilçelerinde eğitime yarın ara verildiği belirtildi.

Açıklamada, kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personelin de izinli sayılacağı kaydedildi.

Erzincan

Erzincan il merkezi ve 3 ilçede olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi.

Alınan bilgiye göre, Erzincan il merkezi ile Kemah, Çayırlı ve Tercan ilçelerinde soğuk hava nedeniyle eğitime 9 Ocak Cuma günü ara verilmesi kararlaştırıldı.

Refahiye ve İliç ilçelerinde ise yarın taşımalı eğitim yapılmayacak.

Ankara

Ankara Valiliği, milli eğitime bağlı temel eğitim ve ortaöğretim okullarıyla kurumlarında, eğitim ve öğretime yarın da ara verildiğini bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kentte hafta sonuna kadar yapılan meteorolojik tahminler ve alınan verilere göre hava sıcaklığında aşırı düşüş olacağı, buna bağlı olarak kuvvetli buzlanma ve don olayının artacağının beklendiği belirtildi.

"9 Ocak 2015 tarihinde (Cuma) Milli Eğitime bağlı temel eğitim ve ortaöğretim okulları ile kurumlarında Ankara ili ve ilçelerinde eğitim ve öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir" ifadesine yer verilen açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden hamile, engelli ve kronik hastalığı bulunan personelin de aynı tarihlerde idari izinli sayılacağı duyuruldu.

Valilik, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle dün ve bugün de eğitime ara verilmesini kararlaştırmıştı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da eğitime yarın da ara verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, meteorolojik veriler ve kar yağışı sonrası oluşan aşırı buzlanma nedeniyle öğrencilerin sıkıntı yaşamaması için il merkezi ile merkez ilçeye bağlı köy ve beldelerdeki tüm anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime yarın da ara verilmesine karar verildiği kaydedildi.

Ayrıca, engelli ve hamile kamu görevlilerinin de bir gün idari izinli sayılacağı kaydedildi.

Rize

Rize'de etkili kar yağışı nedeniyle eğitime yarın ara verileceği bildirildi.

Rize Valiliğinin açıklamasında, il genelinde iki gündür devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bugün ara verildiği hatırlatılarak, olumsuz koşulların sürmesi nedeniyle eğitime yarın da ara verileceği belirtildi.

Açıklamada, engelli ve hamile kamu kurum çalışanlarının da yarın idari izinli sayılacağı kaydedildi.

Giresun

Giresun'da kar yağışı nedeniyle il genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime yarın ara verileceği bildirildi.

Valilik açıklamasında, yoğun kar yağışı dolayısıyla üniversiteler hariç Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm okulların 9 Ocak Cuma günü tatil edildiği belirtildi.

Açıklamada, kamuda çalışan engelli ve hamile personelin de yarın idari izinli sayılacağı kaydedildi.

Konya-Karaman-Aksaray

Kar yağışı, tipi ve beklenen don olayı nedeniyle Konya, Karaman ve Aksaray'da okullar cuma günü de tatil edildi.

Konya Valiliği'nden yapılan açıklamada, devam eden kar yağışı, fırtına ve beklenen don olayı nedeniyle Konya'nın ilçelerinin tamamı ve il merkezinde 9 Ocak Cuma günü ilk ve orta dereceli okulların 1 gün daha tatil edildiği belirtildi.

Böylece, Konya'da iki gündür tatil olan öğrenciler, yarın da kar tatili yapacak.

Açıklamada, tatil olan yerlerde hamileler ve engellilerin cuma günü de idari izinli sayılacağı bildirildi.

Aksaray ve Karaman'da da olumsuz hava koşulları nedeniyle okullar yarın tatil edildi.

Niğde

Niğde'de yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle il genelinde eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, olumsuz hava koşullarından dolayı il genelinde yarın okullarda eğitim-öğretim yapılmayacak.

Niğde'deki okullarda bugün de eğitime ara verilmişti.

Zonguldak

Zonguldak'ta kar yağışı nedeniyle eğitime yarın ara verildi.

Alınan bilgiye göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle, il genelindeki okullar yarın tatil edildi.

Engelli, hamile ve kronik hastalığı bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin yarın idari izinli sayılacağı bildirildi.

Kocaeli Üniversitesi

Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi.

KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıcaklık düşüşü, buzlanma ve don uyarısı nedeniyle eğitime yarın ara verildiği, 9-11 Ocak'taki sınavların ertelendiği bildirildi.

Açıklamada 2, 6 ve 11 Ocak'ta yapılamayan mazeret ve yarıyıl sonu sınavlarının 12-17 Ocak'ta, 12-13 Ocak'taki üniversite seçmeli ders sınavlarının ise 18-19 Ocak'ta gerçekleştirileceği belirtildi.

Sınav tarihleri ve saatlerinin internet sitesinden duyurulacağı kaydedildi.

Olumsuz hava şartları nedeniyle KOÜ'de 6 Ocak Salı'dan beri eğitime ara verilmişti.

Ordu

Ordu'da kar yağışı nedeniyle Aybastı ilçesi ile Akkuş'taki yatılı bölge okulu hariç il genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda yarın eğitime ara verileceği bildirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kar yağışının devam etmesi nedeniyle Altınordu, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey ve Ünye ilçelerinde yarın eğitime ara verileceği belirtildi.

Açıklamada, Akkuş ilçesinde ise yatılı bölge okulu hariç ilçe merkezi ve tüm mahallelerde 9 Ocak Cuma günü okullarda tatil kararı alındığı kaydedildi.

Bilecik

Bilecik'te etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle eğitime yarın da ara verilecek.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, gazetecilere yaptığı açıklamada, herhangi bir olumsuzluğa veya mağduriyete meydan vermemek amacıyla il merkezi ile Osmaneli ve Pazaryeri dışındaki diğer ilçelerde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime yarın da ara verilmesinin uygun görüldüğünü bildirdi.

Osmaneli ve Pazaryeri'nde ise taşımalı sistem hariç eğitime devam edileceğini belirten Nayir, "İlimiz genelinde devam eden kar yağışı dolayısıyla çatılarda, bahçelerde biriken kar ve buzlanma, taşımalı eğitimin aksaması, kara ve yaya trafiğinin olumsuz etkilenmesinden dolaylı istenmedik olaylara sebep vermemek amacıyla resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları ile öğrencisi bulunan özel eğitim ve öğretim kurumlarının tamamında 9 Ocak Cuma günü bir gün süreyle eğitim ve öğretime ara verilmiştir" ifadesini kullandı.

Nayir, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin yarın idari izinli sayılacağını duyurdu.

Kayseri

Olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bir gün daha ara verildiği bildirildi.

Kayseri Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğünden alınan son hava tahmin raporu çerçevesinde, kar yağışı ve buzlanma ile hava sıcaklığındaki aşırı düşüşün neden olabileceği riskler dikkate alınarak il genelinde eğitim-öğretime 9 Ocak Cuma günü de ara verildi.

Vali Orhan Düzgün, İl Sağlık Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"İlimizde kar yağışının yanı sıra hava sıcaklığındaki aşırı düşüşün devam edeceği, bu gece ve yarın sabah hava sıcaklığının sıfırın altında 19 dereceye düşmesi beklenmektedir. Buzlanma ve don sonucu trafikte yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek, öğrencilerimiz için oluşabilecek riskleri bertaraf etmek amacıyla 09 Ocak 2015 Cuma günü Milli Eğitime bağlı temel eğitim ve orta öğretim kurumlarında Kayseri ili ve ilçelerinde eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli hamile ve engelli personelin de aynı tarihte idari izinli sayılmaları valiliğimizce uygun görülmüştür."

Olumsuz hava koşulları nedeniyle dün ve bugün de eğitime ara verilmişti.

Sakarya

Sakarya'da kar yağışı nedeniyle kent genelindeki tüm okullarda eğitime bir gün daha ara verildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun Vali Hüseyin Avni Coş başkanlığında gerçekleştirilen olağanüstü toplantısında, olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelindeki tüm ilk ve orta öğretim okullarında yarın da eğitime ara verilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kent genelinde iki gündür tüm okullar tatil edilmişti.

Samsun

Samsun'da kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı ilçelerde eğitime yarın ara verileceği bildirildi.

Samsun Valiliği'nin açıklamasında, yarın Alaçam, Ayvacık, Asarcık, Bafra, Havza, Kavak, Ladik, 19 Mayıs, Salıpazarı, Terme ve Vezirköprü ilçelerindeki tüm okullarda eğitim öğretim yapılmayacağı belirtildi.

Açıklamada, Çarşamba ilçesindeki Gülören, Kabaceviz, Gökçeçakmak, Ağcagüney ilk ve ortaokulları, Ağcagüney ÇPL ile Değincek, Eğridere, Eğridere Kilisekıran, Eğridere Ortamahalle, Karakaya, Karakaya Karakuz, Köroğlu, Köroğlu Damat ilkokullarında, Tekkeköy ilçesindeki Akbaşlar, Yenidoğan, Yeşildere, Gökçedere, Yazılar, Kibarlar, Sarıyurt, Çınaralan, Antyeri, Çırakman Şehit Hayri Alkan ilkokulları ile Yaylageriş, Büyüklü, Güzelyurt, Yağbasan, Kahyalı, Hamzalı Gölceğiz Cumhuriyet ve Kutlukent Şehit Uğur Birinci ilk ve ortaokullarında eğitime bir gün ara verileceği, Tekkeköy'de taşımalı eğitim gören öğrencilerin ise idari izinli sayılacağı kaydedildi.

Yakakent ilçesinde de daha önce köy statüsündeki mahallelerin okulları ile taşımalı eğitim veren okullarda yarım eğitim öğretim yapılmayacak.

Sivas

Sivas Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, olumsuz hava şartları ve aşırı buzlanma nedeniyle Akıncılar, Gürün, Hafik, Suşehri, Ulaş, Yıldızeli, Kangal, Koyulhisar ve Gölova ilçe merkezleriyle bağlı köylerde eğitime yarın ara verildiği belirtildi.

Altınyayla ve Zara'da taşımalı eğitime, Gemerek'te köy okulları ve taşımalı eğitim yapan okullarda, Divriği'de merkez ve köylerdeki ilkokul ve ortaokullarda eğitime bir gün ara verildiği kaydedilen açıklamada, "İlimiz merkez ve merkeze bağlı köy okulları ile Şarkışla, Doğanşar ve İmranlı ilçe merkezleri ve köylerinde yarın eğitim-öğretime devam edilecektir" ifadelerine yer verildi.

Bu arada, Suşehri ve Ulaş'ta kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin yarın idari izinli sayılmasına karar verildiği öğrenildi.

Tokat ve Erzincan  

Tokat'ın Erbaa, Reşadiye, Niksar ve Başçiftlik ilçelerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erbaa, Reşadiye, Niksar ve Başçiftlik ilçelerinde kar yağışı ve olumsuz hava koşullarının etkili olduğunu belirterek, "Bu 4 ilçemizde olumsuz hava koşulları nedeniyle ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime yarın ara verildi. Başka ilçelerimizde de kar yağışı ve olumsuz hava koşulları olursa kaymakamlar karar verecek" diye konuştu.

Öte yandan, Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde de olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın eğitime ara verilmesi kararlaştırıldı.

Tokat'ın Erbaa, Reşadiye, Niksar ve Başçiftlik ilçelerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erbaa, Reşadiye, Niksar ve Başçiftlik ilçelerinde kar yağışı ve olumsuz hava koşullarının etkili olduğunu belirterek, "Bu 4 ilçemizde olumsuz hava koşulları nedeniyle ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime yarın ara verildi. Başka ilçelerimizde de kar yağışı ve olumsuz hava koşulları olursa kaymakamlar karar verecek" diye konuştu.

Öte yandan, Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde de olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın eğitime ara verilmesi kararlaştırıldı.

Diyarbakır

Diyarbakır ve Siirt'te yoğun kar yağışı nedeniyle okullar yarın tatil edildi.

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle 9 Ocak Cuma merkez ve ilçelerde ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim öğretime ara verildiği bildirildi.

Açıklamada, ayrıca yarın engelliler ve hamilelerin de bir gün süreyle idari izinli sayılacağı belirtildi.

Dicle Üniversitesinden yapılan açıklamada da kar yağışı nedeniyle eğitim öğretime yarın ara verildiği kaydedildi.

Siirt

Siirt'te yoğun kar yağışı nedeniyle okullar 9 Ocak Cuma tatil edildi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler