YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baz istasyonları artık sıkı takip edilecek!
Baz istasyonları artık sıkı takip edilecek!
09 Aralık 2014 02:51
Okul ve hastanelerin çevresindeki baz istasyonları takibe alındı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı baz istasyonlarının elektromanyetik değerlerini 7 gün 24 saat denetliyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kurduğu Elektromanyetik Alanları Sürekli İzleme Sistemi (ESİS) cihazı ile artık okul, hastane, kalabalık caddeler, parklar, ana okulları gibi gelişim çağındaki çocukların bulunduğu ortamlar ve insanların toplu halde yaşadığı çevredeki elektromanyetik alan oluşturan cihazların denetimini kontrol altında tutacak. BTK, bu doğrultuda çalışma başlattı.

TV ve radyo vericileri ölçülüyor

BTK, ESİS ile özel olarak seçilmiş noktalara yerleştirilen ölçüm cihazları ile televizyon ve radyo vericileri, kablosuz ağlar ve baz istasyonları gibi kaynakların oluşturduğu elektromanyetik alan şiddeti değerlerini 7 gün 24 saat ölçüyor. Alınan ölçüm değerlerinin uluslar arası standartlarda olup olmadığını kontrol eden BTK herhangi bir olumsuz durumda bununla ilgili şirketle irtibata geçip önlemini alıyor.

3 ilde denetim başladı

ESİS kapsamında Ankara’da 9 adet, İzmir’de 5 adet ve İstanbul’da 1 adet olmak üzere toplam 15 adet ölçüm cihazı öncelikli olarak okul, anaokulu, üniversite, özel apartman, park ve caddeler başta olmak üzere çeşitli yerlere konumlandırıldı. Bu kurulan cihazlar bulundukları yerlerde 6 ile 12 ay arası sürede ölçüm yaptıktan sonra başka illerdeki noktalara veya aynı il içindeki ihtiyaç duyulan farklı noktalara yerleştiriliyor.

Sistemi herkes görebiliyor

BTK bu cihaz ile baz istasyonları gibi kaynakların yaymış olduğu elektromanyetik alan seviyesini kontrol altında tutarken ölçülen değerler www.ema-olcum.btk.gov.tr

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler