YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayramda yola çıkacaklar dikkat!
Bayramda yola çıkacaklar dikkat!
25 Temmuz 2014 07:46
İstatistiklere göre her yıl trafik kazalarında patlama yaşanan ve onlarca can alan bir bayram daha bizi bekliyor. Uzmanlar, bu bayramın zehir olmaması için sürücülere şu can kurtaracak önerilerde bulunuyor.

Her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarının sevincini acıya döndüren trafik kazaları, bu tatillerde en çok saat 12.00 - 16.00 arasında meydana geliyor.

Uzmanlar, hava sıcaklıklarının normalin de üstünde olması beklenen bu bayram tatilinde yola çıkacak sürücülere şu önerilerde bulunuyorlar:

-Yola sabah çıkın, uykusuz ve yorgun asla araç kullanmayın.

-Sürüş esnasında bol bol sıvı tüketin, bu konsantrasyonun korunmasına yardımcı olur.

-Klimayı sürekli çalıştırmayın, zaman zaman camları açıp araçları havalandırın.

-Cep telefonuyla konuşmayın, emniyet kemerinizi takmayı unutmayın.
 
100 kilometrede bir mola
 
-Yoğunluk, kaza veya yol çalışması nedeniyle oluşan konvoylar veya beklemelerde sükunetinizi koruyun.

-Seyir halinde takip mesafesi koruyun.

-Mıcır gibi gevşek malzemeli zeminli yollarda ani fren ve direksiyon hareketlerinden kaçının, hızınızı azaltın.

-Her 100 kilometrede bir mola verin.
 
Karadan ve havadan sıkı trafik denetimi
 
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla aldığı trafik önlemleri şöyle:

-Şehir içi ve dışı karayollarında fiilen 17 bin 76 denetim personeli görev yapacak. Gündüz 436, gece 129 radar ekibi bulunacak.

-Helikopterler, İstanbul, Ankara, İzmir, Bolu, Adana, Bursa ve Antalya gibi illerde kontrol yapacak.

-Polis, özellikle ana yollarda, uyarı levhası konulmadan radar ile hız denetiminde bulunacak.

-Bayram boyunca önemli kavşak, geçit ve güzergâhlarda sabit ekipler konuşlanacak. Özellikle sabaha karşı denetimler artacak. 

-Doğu yönünde güneşin göz aldığı 04.30-06.30 saatleri, batı istikametlerinde ise akşam 18.00-20.00 arasında sürücüler araçtan indirilerek dinlendirilecek.

-Şehirlerarası otobüslerde sivil polisler denetim yapacak. Terminallere gelen, giden bütün otobüslerde, şoförün alkol alıp almadığı, takoğraf ve taşımacılık yetki belgeleri kontrol edilecek.

En çok hız can alıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl Ramazan Bayramı tatili boyunca ülke genelinde 2 bin 199 trafik kazasında, 86 kişi öldü, 4 bin 711 kişi yaralandı.

Arife günü 12, bayramın birinci günü 12, ikinci günü 25, üçüncü günü 28 ve tatil dönüşü yolunda 9 kişi can verdi. Kazaların yüzde 29’u sürücülerin hız, yol ve hava şartlarına uymaması, yüzde 21’i de kavşak ve dönemeçlerde hızlarını azaltmaması nedeniyle meydana geliyor. Bu iki oran göz önünde bulundurulduğunda kazaların yüzde 50’si aşırı hızdan kaynaklanıyor.

İstanbul cezaya doymuyor

1 haftada 42.153 ceza

İstanbul’da Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından 14-20 Temmuz’da denetim yapıldı. Buna göre, 6917 sürücüye emniyet şeridine girmekten, 3402’şer sürücüye aşırı hız yapmaktan ve direksiyonda cep telefonuyla konuşmaktan ceza kesilirken, 2840 sürücü emniyet kemeri takmadığı, 3869 kişi ise kırmızı ışıkta durmadığı için ceza aldı.

Alkole 74 ceza

Korsan taşımacılık, yasak yere park, kask takmadan motosiklet kullanmak, şerit ihlali yapmak gibi suçlarla birlikte toplam ceza sayısı 42 bin 153 oldu. Yasal sınırın üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 74 sürücüye ise para cezası kesilip ehliyetlerine 6 ayla 2 yıl arasında değişen sürelerle el konuldu.
 
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler