YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayram'da tatile çıkacaklara uyarı: Mutlaka kontrol edin
Bayram'da tatile çıkacaklara uyarı: Mutlaka kontrol edin
10 Eylül 2016 04:15
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yolcular seyahat edeceği firmadan biletini alırken koltuk numarasını ve adını mutlaka kontrol etmeli. Yetki belgesi sahibi firmaları tercih etmelidir" uyarısında bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel  Başkanı Bendevi Palandöken, Kurban Bayramı'nda milyonlarca insanın seyahat  edeceğini belirterek, "Yolcular seyahat edeceği firmadan biletini alırken koltuk  numarasını ve adını mutlaka kontrol etmeli. Yetki belgesi sahibi firmaları tercih  etmelidir." uyarısında bulundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, bazı firmaların, aile ve grup  halinde yapılan seyahatlerde tek bilet kestiğini ve o bilete bir kişinin ismini  yazarak kaç koltuk satılmışsa, o koltukların numarasını yazdığını, bu uygulamanın  yanlış olduğunu belirtti.

Seyahat esnasında her yolcunun isminin yazılı olduğu ayrı ayrı bilet  kesilmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, "Kesinlikle bir bilete toplu olarak  tek isim ve toplu koltuk numarası yazılamaz. Çünkü kaza anında sigortadan  faydalanacak kişinin bilette ismi yazılı olması gerekir. Bilette ismi yazılı  olmayan sigortadan faydalanamaz." ifadelerini kullandı.

Palandöken, kazazedelerin tedavilerinin mutlaka seyahat ve koltuk  sigortalarından karşılanması gerektiğinin önemine dikkati çekerek şunları  kaydetti:

"Toplu taşıma araçlarının karıştığı trafik kazalarında nedense seyahat  sigortasına ait poliçelerin hastanelere tedavi sırasında ibraz edilmediği ve  yaralıların kendi özel sağlık sigortalarından tedavi edildikleri görülüyor.  Hastane görevlilerinin, yaralıların seyahat sigortalarını sorgulaması  gerekmektedir. Tedavi giderlerinin başka sigorta sözleşmeleri ile teminat altına  alınmış olsa bile kaza durumunda söz konusu giderler öncelikle seyahat  sigortasından karşılanmalıdır. Bu nedenle her bilete isim yazdırmak sorumlu  vatandaşlığın gereğidir."

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler