YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayramda onların da kapısını çalın
Bayramda onların da kapısını çalın
19 Eylül 2009 14:50
Bayramlarda eş dost yanısıra çocuk yuvası, huzurevinde kalanların kapısını çalmak belki de bayramın en güzel tarafı...

Cihan, bayram mesajında "Ramazan ayının tüm feyiz ve bereketiyle bizleri kucakladığını, günaha ve yanlış işlere bulaştırdığımız ellerimizden tutarak Rahman olan Allah'ın affına ve rahmetine götürdüğünü" kaydetti. "İçimizdeki ibadet aşkı, insan sevgisi, yardıma muhtaç olana el uzatma isteği her zamankinden daha coşkulu bir şekilde davranışlarımıza yansıdı" diyen Cihan, "Bu kutlu ayda nefis muhasebesi yaparak dindarlığımızı yenilemiş, muhtaç olan insanlara ellerimizi, sofralarımızı ve gönüllerimizi açarak İslam ve kardeşlik duygularımız pekişmiştir. Oruçla, teravih namazıyla, okuduğumuz, dinlediğimiz ve hayatımıza rehber edindiğimiz Kur'an'la hemhal olarak geçirdiğimiz bir Ramazan ayını daha geride bırakmış bulunmaktayız." dedi.

Orucun derin manevî eğitimini, sahur ve iftarın bereketini, teravihin coşkusunu ve Kur'an tilâvetinin kalpte huşû uyandırmasının sevincini derinden hissederek gönülleri coşturup maneviyatı kuvvetlendirdiğini vurgulayan Cihan, mesajında şu görüşlere yer verdi: "Camilerimiz, cemaatle kılınan namazlarla ayrı bir canlılık kazandı. Ellerimiz her zamankinden daha çok iyiliğe açıldı. Fakirleri, kimsesizleri gözeterek, düşkünlere yardım ederek yardımlaşmanın ve dayanışmanın, hayırda yarışmanın, yaraları sarmanın, insanların derdiyle dertlenmenin en güzel örneklerini sergiledik. Bu vesileyle hikmet gözüyle iç dünyamıza bir yolculuk yapıp, kendimizi sorgulayıp özeleştiri yaparak günah, çirkin ve kötü olan her şeyi geride bırakma kararı aldık. Büyük bir bütünün anlamlı bir parçası olduğumuzu anlayarak elimizdeki maddi zenginliği, dilimizdeki güzel söz ve dileği, gönlümüzdeki sevgiyi herkesle paylaştık. Neticede paylaşma bilincini davranışlarına yansıtan, infakta bulunarak cömert ve fedakâr davranan Müslümanlar olarak, hem Rahman'ı hem de Rahman'ın kullarını hoşnut ve razı etmeye çalıştık. Böylece Allah'a karşı kulluk görevlerimizi yerine getirmenin manevi huzuru ve mutluluğuyla, birlik ve beraberlik içerisinde Ramazan Bayramı'na ulaştık. Ramazan Bayramı, milletçe birlik ve kardeşlik içinde bayramın coşkusunu yaşamak, sevinci ve kederi paylaşmak demektir."

ÇOCUK YUVALARI VE HUZUREVLERİ UNUTULMASIN


Cihan, bayramlarda anne, baba, yakınları, komşuları ve dostları ziyaretin yanı sıra çocuk yuvaları, huzur evleri gibi yerlerin de ziyaret edilmesini tavsiye etti.

Cihan, şunları kaydetti: "Bencilliği, kin ve nefreti içimizden söküp atalım, dargınlıklara son verelim. Kendimiz için ne istiyorsak aynısını yanıbaşımızdaki kardeşimiz için de istemedikçe olgun mü'min olamayacağımızı bir kez daha hatırlayalım. Ramazan ayı boyunca kazandığımız güzel alışkanlıkları sürdürme, vazgeçtiğimiz kötü huy ve davranışlara bir daha asla dönmeme kararımızı yineleyelim. Sadece yakınlarımızı, eş, dost ve arkadaşlarımızı değil, çocuk yuvalarında bayram sevinci yaşamayı bekleyen yavrularımızı, huzur evlerinde evlatlarının yolunu gözleyen yaşlılarımızı, türlü dert ve hastalıklarla mücadele eden kardeşlerimizi de ziyaret ederek bayramın sevinç ve mutluluğunu onlara da taşıyalım."

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler