YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayramda bunu yapana ağır ceza var!
Bayramda bunu yapana ağır ceza var!
24 Eylül 2014 19:30
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,denetim ekipleri ve oluşturulacak komisyon üyeleri ile birlikte Kurban Bayramı boyunca satış ve kesim yerlerinde denetim yapılacağını bildirdi. Kurallara uymayanlara 42 bin 232 lira ceza verilecek

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine sebep olabilecek faaliyetlerin kontrol altına alınarak toplum ve çevre sağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi için tedbirlerin alındığı belirtildi.

Bakanlık denetim ekipleri ve oluşturulacak komisyon üyeleri ile birlikte Kurban Bayramı boyunca satış ve kesim yerlerinde denetim yapılacağına dikkat çekilen açıklamada,vatandaşların da bu konuda duyarlı olması, kapı önlerinde kurban kesip çevreyi kirletenlerin "Alo 181" hatlı telefona ihbar etmesi gerektiği ifade edildi.

Kurban satışı ve kesiminin ilgili belediye tarafından gerekli alt ve üst yapının tesis edildiği veya ettirildiği yerlerde yapılacağına işaret edilen açıklamada, kurban atık ve artıkların belediyeler tarafından toplanacağı kaydedildi.

Belediyelerin gösterdiği yerlerin dışında kurban satışı yapmanın ve kurban kesmenin yasak olduğu vurgulanan açıklamada, park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ve kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunulmayacağı kaydedildi. Açıklamada, 2872 sayılı Çevre Kanunu 20'nci maddesi gereğince, yönetmelikte öngörülen yasaklara veya standartlara aykırı olarak veya önlemleri almadan atıkları toprağa verenlere 42 bin 232 lira, konutlarda atıkları toprağa veren her konut ve bağımsız bölüm için bin 51 lira idari para cezası uygulanacağı ifade edildi.

-Kurban kesim yerlerinin özellikleri

Açıklamada, kurban kesim yerinin özellikleri hakkında bilgiler de yer aldı.

Buna göre Bakanlığın uyarıları doğrultusunda büyükşehir ve ilçe belediyelerininkurbanlık satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğini önleyici şu tedbirleri almasıgerekiyor:

"Belediyeler, kurban alanlarında su, elektrik, kanalizasyon veya fosseptik çukuru gibi altyapıları hazırlamalı. Kurban kesim yerlerinin dezenfekte edilebilir, sağlık ve temizlik şartlarına uygun mekanlardan seçilmesi sağlanmalı. Kesim yerlerinde tazyikli suyla yıkanma imkanı bulunmalı. Yıkama suları kanalizasyona veya fosseptiğe akacak şekilde yapılmalı ve kesinlikle çevreye verilmemeli. Ayrıca bu yerlerde, yeterli sayıda veteriner hekim, ehliyetli kasap, yardımcı personel vb. bulundurulmalıdır."

-Kesimhaneden çıkan atıkların bertarafı

Açıklamada kesimhaneden çıkan atıkların bertarafına ilişkin olarak da şu noktalara dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı:

"Kesimden çıkan işkembe ve hayvan dışkıları gibi atıklar sızdırmaz, dayanıklı, yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara üçte iki oranında konulmalı. Gerektiğinde ikinci torba kullanılacak, ağzı iyice kapatılıp bağlanacak ve sızdırmaz kapalı özel atık taşıma kamyonları ile belediye tarafından düzenli olarak bertaraf edilmek üzere alınmalı. Hayvan dışkılarının özel atık taşıma kamyonları ile belediye tarafından düzenli olarak alınması sağlanmalı. Her günün sonunda kesim yerleri dezenfekte edilmeli. Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmamalı, kan izi kalmayacak şekilde temizlenmeli, gerektiğinde kireçlenmeli."

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler