YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayramda bunu yapan yandı!
Bayramda bunu yapan yandı!
12 Ekim 2013 22:35
Kurban kesiminde çevreyi kirletene 1000 TL ceza geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kurban Bayramı'ndaki hayvan kesimleri sırasında çevrenin kirlenmemesi ve kötü kokuların önlenmesi için bir dizi tedbir aldı. Bakanlık, 81 ildeki denetim ekiplerinin Kurban Bayramı boyunca çalışması için genelge gönderdi.

Alo 181

Buna göre, bakanlık ekipleri, zabıtalarla birlikte bayram boyunca satış ve kesim yerlerinde denetim yapacak. Bakanlık, vatandaşların da bu konuda duyarlı olmasını isterken, kapı önlerinde kurban kesip çevreyi kirletenlerin "Alo 181" hattına ihbar edilmesini istedi.

Para cezası

Bakanlık, vatandaşlardan belediyeler tarafından kurulan ve izin alınmış yerlerde kesim yapmasını isterken, gerekli kurallara uymayarak çevreyi kirleten kişilere bin 12 TL ceza kesilecek. Bu ceza tutarı, işletmeler için ise 40 bin 636 TL olacak. Bakanlık özellikle, cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimlerinin yapılmaması uyarısında bulundu. Vatandaşlar ancak etrafı kapatılmış özel mülkünün ya da bahçesinde kurban kesebilecek. Kurbanlık kesimleri için üstü kapalı semt pazarları, araç yıkama yerleri, kapalı otoparklar da kullanılabilecek.

Tazyikli su şartı

Bakanlığın uyarıları doğrultusunda büyükşehir ve ilçe belediyeleri de kurbanlık satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğini önleyici tedbirler alacak. Belediyeler, kurban alanlarında, su, elektrik, kanalizasyon veya fosseptik çukuru gibi altyapıları hazırlayacak. Kurban kesim yerlerinin dezenfekte edilebilir, zemininde su biriktirmeyen, ışıklandırma ve havalandırması bulunan, sağlık ve temizlik şartlarına uygun mekanlardan seçilmesi sağlanacak. Kesim yerlerinde tazyikli suyla yıkanma imkanı bulunacak. Yıkama suları kanalizasyona akacak şekilde yapılacak, kesinlikle çevreye verilmeyecek. Ayrıca bu yerlerde, kasap da bulundurulacak.

Dışkı siyah torbaya

Hayvan dışkıları gibi atıklar sızdırmaz, dayanıklı, yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konacak. Gerektiğinde ikinci torba kullanılacak. Hayvan dışkılarının özel atık taşıma kamyonlarıyla belediye tarafından düzenli olarak alınması sağlanacak. Her günün sonunda kesim yerleri dezenfekte edilecek.

 

İHA

22:12
 // ŞAŞIRTMADILAR!
Hürriyet, Milliyet, Cumhurriyet gibi ne oldukları belli olan tayfa, Kurban Bayramı'na gölge düşürmek ve hakaret etmek için 'Boğazda kan akıyor' gibi tiksindirici manşetler atmışlardır. Halbuki kan akmakdan önce de orada kanalizasyon akıyordu. Bu cahiller, denizdeki plaktonların da o kandan nasiplendiğini unutmuş(!) olmalı....
15 Ekim 2013 22:12
DERİN PROVAKASYON
 // DÜNYANIN EN İSTİHBARİ ADAMI
Çoğunluğu Gezi lobisinin gizli ajanları, müslüman kılığına girip, insanlık dışı ve vahşice kurban kesme eyleminde bulunup, bunu müslümanlara mal etmeye çalışacak. Bunlara dikkat!!! Bu şerefsizlerden her şey beklenir. Hatta pala ile hayvanın boynuna tekbir getirerek kılıç gibi vurabilirler. Görünen köy klavuz istemez....
12 Ekim 2013 Cumartesi 23:07
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler