YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayram alışverişi hızlandı
Bayram alışverişi hızlandı
07 Kasım 2010 11:27
Kurban bayramına yaklaşık bir hafta kala vatandaşlar bayramlık almak için mağazalara akın etti.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala vatandaşlar, bayramlık giysiler için çarşı ve mağazalara akın ediyor.

Alınan bilgiye göre, Bursa'da alışveriş denildiği zaman ilk olarak tarihi Kapalı Çarşı akla geliyor.

Meyve ve sebze, giysi, et ve süt ürünleri ile şeker ve tatlı çeşitlerinin bulunabildiği Kapalı Çarşı, Kurban Bayramı yaklaşırken en yoğun günlerini yaşıyor.

Hemen her bütçeye hitap eden, özellikle hafta sonlarında yoğun kalabalığın yaşandığı Kapalı Çarşı, bugünlerde genellikle bayramlık giysi almak isteyenlerden talep görüyor.

Tarihi Kapalı Çarşı'da, Bursa'nın tekstil merkezi olması dolayısıyla hesaplı ve kaliteli ürünler bulunabiliyor. Çarşıya gelen aileler, 5 liraya etek, 10 liraya pantolon, 15 liraya çocuk ayakkabısı satın alabiliyor.

Alışverişe çıkan bir kadın, pantolona en düşük 25 lira, ayakkabıya 25 lira, penye ya da gömleğe 10 lira ve cekete 40 lira vererek, kendi bayramlığı için 100 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Bu rakamlar erkek giysiler için de hemen hemen aynı oluyor.

Bayramlık giysi alacak 4 kişilik bir ailenin ise 300 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Anne ve babanın bayramlıkları 200, pantolon, ayakkabı ve bir kazak ya da gömlek alınması planlanan çocuklarınki ise 100 liradan başlıyor. Bütçeye göre daha kaliteli bayramlıklar için ise rakam bin liranın üzerine çıkabiliyor.

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Tak, bayrama 10 günden az bir zaman kala çarşı ve mağazaların hareketlendiğini söyledi.

Ekonomide yaşanan canlılığın esnafa olumlu yansıdığını ifade eden Tak, ''Özellikle Bursa'nın tarihi Kapalı Çarşısı, ekonomideki durumu gözler önüne seriyor. Esnaf yaşanan canlılıktan mutlu. Özlediğimiz, beklediğimiz günleri yaşıyoruz'' dedi.
AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler