YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayat ekmek kampanyasına tepki
Bayat ekmek kampanyasına tepki
18 Şubat 2013 15:13
Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası’nın “bayat ekmeği getir, tazesini götür” kampanyasına İstanbul Fırıncılar Odası'ndan sert tepki geldi.

Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası çerçevesinde Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası’nın ortaya koyduğu “bayat ekmeği getir, tazesini götür” kampanyasına İstanbul Fırıncılar Odası’ndan tepki geldi. Oda Başkanı Fahri Özer, böyle bir kampanyaya destek vermelerinin söz konusu olamayacağını söyledi.

“İsraf iki katına çıkacak”

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, bu tür bir kampanyanın israfı daha da arttıracağını belirterek, “Böyle bir kampanya zaten yok. Bu, kendini bilmez bir arkadaşın yapmış olduğu bir açıklama. Bu konuda Ekmek Sendikası da almış olduğumuz bilgiye göre bu açıklamayı geri aldı. Bayat ekmeği getirin yenisini götürün. O zaman israf iki katına çıkacak. Bizim ve Başbakanın amacı zaten israfı önlemek. İsrafı önlemek için uğraşırken böyle bir kampanya düzenlenmiş olsaydı, hiçbir fırıncı buna uymazdı. Dediğimiz gibi bu havada kaldı. Bu açıklamanın altında ezildiler. Günde 5 milyonsa, 10 milyona çıkar bu israf. O yüzden böyle bir kampanyaya ne İstanbul fırıncısı, ne İstanbul halkı ne de İstanbul Fırıncılar Odası destek vermez, vermedik vermeyeceğiz” dedi.

Başkan Özer, kampanyanın mantığa uygun olmadığını ifade ederek, “Bayat ekmeği verdiniz fırıncıya, taze ekmeği de siz aldınız. Burada bir zarar var. Bu zararı kim karşılayacak. Bir deli bir kuyuya taş atar, kırk kişi çıkarmaya uğraşır. Biz şu anda o durumdayız” diye konuştu.

“Türkiye'de günde 5 milyon ekmek çöpe gidiyor”

Fahri Özer, Türkiye’de ciddi bir ekmek israfının olduğunu belirterek, “İstanbul’da günlük 1,5 ile 2 milyon arasında 250 gram ekmek israf ediliyor. Türkiye genelinde de 5 milyon ekmek çöpe atılıyor. Bu Sayın Başbakanımızın açıklamasıyla senede 200 tane hastane, okul yapıyor. Ekmek fırından alınırsa israfı daha az oluyor. Ekmeğinizi fırınlardan alın. İsrafın önüne geçebilmek adına ekmeği mutlaka kağıt ambalaja koyacağız. Ekmeği tek elden pazarlamanın çaresine bakıyoruz. Ekmek en fazla bakkal ve bayiliklerin iadesiyle israf oluyor” şeklinde konuştu.

“Yunanistan'ı besleyecek kapasitede fırın sayısı var”

İstanbul’da ekmeğin bakkal ve bayiliklerden alımını kaldırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirten Özer, İstanbul’da çok sayıda fırın olduğunu belirtti. Özer,

“İstanbul’da o kadar çok fırın var ki, Türkiye’yi ve yanında Yunanistan’ı besleyecek kapasitede fırın sayısı var. 7 bin kişiye 1 fırın açılmasını istiyoruz. Bu çalışmalar yapılırsa bir tane ekmek israf olmaz” dedi.

Kampanyanın doğru olmadığını belirten bir vatandaş ise, “Niye götürüyor bayat ekmeği, az alsın” dedi.

 

İHA

16:55
 // Kenan Akkuş
Adam haklı bence. Fakirler ekmeği, bırakın taze yemeyi, üç kuruş ucuza alayım diye bayat ekmek arıyor. Zenginlere gelince, onlar zaten, bayatı getir, tazeyi götür gibi uygulamaya tenezül etmeden çöpe atarlar. Yahu çöpe atıyorsunuz bari poşete koyup ağzını sıkıca kapatıp atmayın. Sokak hayvanları bile nasiplenemiyor. Bir de lafa geldimi de, koyu bir hayvansever kesilirler. Ekmeği ufalayıp da çatıya atmak hiç akıllarına gelmez....
18 Şubat 2013 16:55
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler