YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkaları ölmesi diye organları bağışlandı
Başkaları ölmesi diye organları bağışlandı
06 Nisan 2013 09:01
Karaman'da, iş yerinde çalışırken aniden rahatsızlanan kişinin beyin ölümü gerçekleşince, organları bağışlandı. Ölen kişinin iki çocuğunun da kalp nakli beklerken hayatlarını kaybettiği öğrenildi.

Ermenek ilçesinde marangozluk yapan Mustafa Ayan (44) aniden rahatsızlandı. Ermenek Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Özel Medline Konya Hastanesi'ne sevk edilen Ayan'ın 5 kez duran kalbi yeniden çalıştırıldı.

Beyin kanaması geçirdiği ve beyin fonksiyonlarının tamamen işlevini yitirdiği tespit edilen Ayan'ın, yapılan müdahaleye rağmen beyin ölümü gerçekleşti.

Daha önce kalp yetmezliği nedeniyle kalp nakli beklerken iki çocuğu yaşamını yitiren Mustafa Ayan'ın ailesine organ bağışı konusunda tavsiyelerde bulunuldu.

Ailenin organ bağışına olumlu yaklaşması üzerine Ayan'ın 2 böbreği, 2 korneası ve karaciğeri alınarak, nakil için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gönderildi. Kalbi, akciğeri ve pankreası ise tıbbi nedenlerle alınamadı.

Hastanenin Yoğun Bakım Sorumlusu Uzman Dr. Ayhan Onur, gazetecilere yaptığı açıklamada, aile üyelerinin inanılmaz bir yüce gönüllülükle Mustafa Ayan'ın organlarını bağışladığını söyledi.

Ailenin kendilerinin en acı gününde 5 kişinin hayatını kurtararak herkesi duygulandırdığını anlatan Onur; iki çocuklarını, uygun kalp bulunamadığından kaybeden Ayan çiftinin başka çocuklarının da olmadığını ifade etti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler