YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başına gelmeyen kalmadı
Nüfus cüzdanı kaybolunda başına gelmeyen kalmadı.
Başına gelmeyen kalmadı
18 Haziran 2010 / 19:00 Güncelleme: 18 Haziran 2010 / 19:42

Ankara'daki evinde 8 yıl önce çıkan yangında nüfus cüzdanını kaybeden kişi, başkasının işlediği suçlardan dolayı defalarca gözaltına alınarak, hapis yattı.

İsmail Kaya (49), Antalya'nın Alanya ilçesinde polisin yaptığı kontrollerde, Kayseri'de hırsızlık, dolandırıcılık ve kalpazanlık suçlarından arandığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Polise verdiği ifadede, kendisinin bu suçları işlemediğini ve suçların işlendiği tarihte Alanya'da bulunduğunu söyleyen Kaya, 2002 yılında Ankara'daki evinin yandığını ve bu yangında nüfus cüzdanının kaybolduğunu, bu cüzdanı Selami Maviş adlı kişinin kullandığını ve bu kişinin, kendi kimliğiyle daha önce de bazı suçlar işlediğini belirterek, olaylarla ilgisinin bulunmadığını anlattı.

Yapılan araştırmalar ve parmak izi alınmasının ardından Kaya, savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Kaya'nın, şikayetçi olması üzerine harekete geçen polis, Konya'da yaşayan Selami Maviş'i yakalayarak gözaltına aldı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan İsmail Kaya, şöyle konuştu:

''2002 yılında çıkan bir yangın sonucu evim yandı ve bu yangından sonra nüfus cüzdanımı bulamadım. Nüfus cüzdanımı kaybettiğim yolunda dilekçe vererek yeni bir nüfus cüzdanı çıkardım. Ayağımdaki sakatlık nedeniyle ağır işlerde çalışamadığım için genelde inşaatlarda bekçilik yapıyorum. 2005 yılında Konya Sarayönü'nde bir inşaatta bekçilik yaptığım sırada hırsızlık olayına karıştığım iddiasıyla yakalandım ve 18 gün cezaevinde tutuklu kaldım. Hiçbir suç kaydım bulunmadığını ve bu suçu işlemediğimi ancak daha önce nüfus cüzdanımı kaybettiğimi söyleyince polis geniş çaplı bir araştırma başlattı. Yapılan soruşturma ve parmak izi araştırması sonucu suçsuz olduğum ortaya çıktı ve mahkeme beni serbest bıraktı. Yapılan parmak izi incelemesi ve araştırmalar sonucunda kayıp olan kimliğimin Selami Maviş (49) adlı çok sayıda sabıkası bulunan bir zanlının kullandığı tespit edildi. Maviş yakalanarak cezaevine konuldu.''

Çalışmak için 2008 yılında Alanya'ya gelen yaşadıklarını polise anlattığını ve ve bunun sonucunda kendisinin serbest bırakıldığını belirten Kaya, nüfus cüzdanını kullanarak birçok suç işleyen Maviş'ten şikayetçi olduğunu söyledi.

Kaya, ''Başıma gelen gelen olaylardan bunaldım. Çalışmak için gittiğim bir çok iş yerinde mahcup duruma düştüm. Yaşadıklarımı kaleme alsam roman olur. Yanımda o suçları işlemediğime dair bir çanta evrakla gezer oldum. Suçlu cezasını buldu ancak ben de mağdur oldum. Sadece ekmeğimin derdindeyim. Vatandaşlarımıza tavsiyem bu tür konularda duyarsız kalmasınlar, kayıp olan kimliklerini en kısa zamanda ilgili tüm birimlere bildirsinler ve benim çektiğimi çekmesinler'' dedi. AA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler