YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'nın hazırladığı rapordan çarpıcı rakamlar
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'nın hazırladığı rapordan çarpıcı rakamlar
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'nın hazırladığı rapordan çarpıcı rakamlar
22 Kasım 2008 / 09:10 Güncelleme: 22 Kasım 2008 / 00:00

Büyük şehirlere yapılan yoğun göç trajik sonuçlar ortaya çıkarıyor. Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'nın hazırladığı sokakta yaşayan ve dilendirilen çocuklar haritasında soruna ilişkin çarpıcı tespitler yer aldı.


Türkiye'de ilk kez yapılan araştırma, ülke genelinde toplam 30 bin 891 çocuğun hayatını sokaklarda devam ettirdiğine dikkat çekiyor. En çok sokak çocuğunun yaşadığı şehir olarak ise İstanbul gösteriliyor. Haritaya göre, megakentin sokaklarında 30 bin 109 çocuk var. Aynı araştırma, Türkiye genelinde toplam 41 bin çocuğa da zorla dilencilik yaptırıldığını ortaya koyuyor.


Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ve TBMM'de bu yönde kurulan araştırma komisyonu, sokakta yaşamak zorunda kalan çocukların kamuoyunun gündemine gelmesini sağladı. Böylece çeşitli suç şebekeleri tarafından kapkaç olaylarında kullanılan ve dilencilik yaptırılan çocuklara yönelik rehabilitasyon çalışmaları yoğunlaştı. UNICEF'in 2006 verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 50 bin çocuğun sokaklarda yaşamak zorunda kaldığı tahmin ediliyordu. Ancak yapılan ilk bilimsel araştırma, bu sayının tahminlerin altında kaldığını ortaya koydu. Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, sokakta yaşayan ve çalışan çocukları tespit etmek için tüm valilik ve kaymakamlıklardan aldığı verileri derledi. Ortaya çıkan rakamlara göre halen 30 bini aşkın çocuk hayatını sokakta sürdürüyor.


Araştırmanın ilginç yanlarından biri sokakta bulunan toplam 30 bin 891 çocuktan 30 bin 109'unun İstanbul'da yaşaması. Bu rakamlar, sokak çocuklarının yaklaşık yüzde 98'inin megakentte olduğu anlamına geliyor. Ankara'da sokakta yaşayan 20 çocuk tespit edilirken, İzmir'de sokak çocuğunun bulunmadığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre, sokakta çalıştırılan veya dilendirilen çocuk sayısı 41 bini aşıyor. Sokakta çalışanların 26 bini de yine İstanbul'da yaşıyor. Ankara'da 6 bin 700, Diyarbakır'da 3 bin 300, İzmir'de 420, Mersin'de 637, Van'da ise 640 çocuk sokaklarda çalıştırılıyor veya dilendiriliyor. İnsan Hakları Başkanlığı'nın araştırmasında sokakta yaşayan veya yaşama ihtimali olan çocuklara yönelik rehabilitasyon çalışmalarına ilişkin rakamlar da ortaya konuldu. Buna göre, ülke genelinde toplam 94 yetimhane veya çocuk evi bulunuyor, bunların toplam kapasitesi bin 462. 63 yetiştirme yurdunda bin 405 çocuk kalıyor. 92 rehabilitasyon merkezinin kapasitesi de bin 303. Buna karşın Türkiye genelinde çocuklarla ilgili toplam sivil toplum kuruluşu sayısı 159.


Sokakta yaşayan çocukların tespitinin alınacak önlemler açısından çok önemli olduğunu belirten Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Hasan Tahsin Fendoğlu, ilk kez gerçekleştirilen bu çalışmanın her yıl rutin olarak yapılacağını, böylece sağlıklı bir çözüm süreci gerçekleşeceğini söyledi. Fendoğlu, çocuk haklarının 'insan hakları' olgusu içinde çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek bu konuda hem devletin hem de sivil toplumun daha duyarlı ve sistemli çalışması gerektiğini ifade etti. (Zaman)


YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler