YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'ın ziyareti hayatını değiştirdi
Başbakan'ın ziyareti hayatını değiştirdi
28 Şubat 2013 11:08
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtimiz ayın başında Nijer ziyareti sırasında verdiği sözün ardından akülü tekerlekli sandalyesine kavuşan Nijerli genç Abdüldakir Tahir Yaşı, hayatında pek çok şeyin artık daha kolay olduğunu söyledi.

 

Başbakan Erdoğan'ın, geçen ayki Afrika turu kapsamında Nijer'deyken, Türk bayraklarıyla donatılmış üç tekerlekli engelli bisikletiyle gördükten sonra sohbet ettiği ve akülü tekerlekli sandalyeye kavuşmasını sağladığı Yaşı, AA muhabirine hayatındaki değişikliği anlattı. 
 
Kalabalık bir ailede dünyaya gelen Yaşı, küçük yaşta geçirdiği hastalık sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş. Babası başkent Niamey'de bir otelde aşçılık yapan Yaşı'nın 8 kardeşi var. Açlık ve yoksulluğun kol gezdiği Nijer'de, fiziksel engelleri nedeniyle çocukluğunu doya doya yaşayamadığını birkaç kelimeyle de olsa anlatmaya çalışıyor. Yaşı için en büyük egzersiz, kollarıyla çevirdiği pedallarla özürlü bisikletinin tekerlerini hareket ettirmesi olmuş. 
 
 
Erdoğan'ın ziyareti hayatını değiştirdi
 
 
Kolları hemen yorulduğu için istediği hareket alanı oldukça sınırlı kalan Nijerli gencin en büyük hayali, akülü bir sandalyeye sahip olmakmış. Ailesi böyle bir hayali gerçekleştirme imkanından mahrum olan Yaşı için, Başbakan Erdoğan'ın ziyareti dönüm noktası olmuş.
 
Yaşı, Nijer Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki temaslarının ardından Türkiye Nijer İş Forumu'na katılmak üzere Palais Des Kongres'e geçen Erdoğan'la, binanın girişinde beklediği sırada göz göze gelmiş. Erdoğan, üzerinde Türk ve Nijer bayrakları basılı tişört giyen, engelli bisikletinde Ay-Yıldız bayrak taşıyan Yaşı'yla halini hatırını sorduğu kısa bir sohbetin ardından akülü sandalye verilmesi talimatını iletmiş.  
 
Türkiye'nin Niamey Büyükelçisi Hasan Ulusoy'un şehirde akülü tekerlekli sandalye bulunmadığını söylemesi üzerine Erdoğan, "O zaman Türkiye'den getirteceksiniz" talimatını vermiş ve sandalye bir Türk işadamı tarafından geçen ay Yaşı'ya ulaştırılmış. 
 
 
"Türk bayrağını artık kesinlikle çıkartmam"
 
 
Abdülkadir Tahir Yaşı, akülü sandalyesinin hayatında büyük kolaylık sağladığını söylüyor. En büyük mutluluğu, istediği yere artık kolaylıkla gidebilmesi olan Yaşı, şunları söylüyor:
 
"Başbakan Erdoğan ile karşılaşmak beni çok heyecanlandırdı. Kendisi benim hayalimi gerçekleştirdi. Allah ondan razı olsun. Hayatım o kadar çok kolaylaştı ki... Şimdi istediğim yere kolaylıkla gidip gelebiliyorum. Önceden çok fazla efor sarf ediyordum, çok yoruluyordum. Evden dışarı çıkmak, bir yere gitmek bana eziyet oluyordu. Çok işkence çekiyordum. Ama bu araç, sanki televizyonda oyun oynar gibi. Sayın Erdoğan'a, sandalyeyi gönderen Türk işadamına yürükten teşekkür ediyorum. Artık her yere gidebiliyorum. Ben Türkleri sevdiğim için bisikletimde bayrağınızı taşıyordum. Artık bu bayrağı kesinlikle çıkartmam."
 
Büyükelçi Hasan Ulusoy ise Yaşı'nın gönüllü elçileri olduğunu vurguluyor. Zor şartlar altında hayatını devam ettirmek isteyen Yaşı için Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinin büyük bir şans olduğunu aktaran Ulusoy, "Yaşı bizim gönüllü elçimiz sayılıyor. Başbakanımızın ziyaretinden sonra hayatı tabii daha kolaylaştı. Kendisi yanımıza gelir gider, yardım ederiz. Yaşı bizim kardeşimiz, her zaman da kardeşimiz olacak" diyor. 
 
 
 
 
AA
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler