YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan açıklayacak! Bir çılgın proje daha
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'da kurulacak yenişehir projesinde son aşamaya geldi.
Başbakan açıklayacak! Bir çılgın proje daha
02 Ocak 2014 / 10:30 Güncelleme: 02 Ocak 2014 / 14:35

Bakanlık, İstanbul'da, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp ve Küçükçekmece sınırları içerisinde kurulacak Yenişehir Projesi'nin master planlarını tamamladı.

Projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Master plan tamam

İstanbul'un doğal, tarihi ve kültürel özelliklerini öne çıkaracak projede son noktaya gelen Bakanlık, kurulacak yeni şehrin master plan çalışmalarını tamamladı.

800 Bin konut 2 milyon 400 bin nüfus

Rezerv alan olarak ayrılan bölgede, yaklaşık 800 bin konutta 2 milyon 400 bin kişi yaşayabilecek. Projenin hayata geçirilmesiyle İstanbul'un nüfusu kalabalık bölgelerinde yoğunluk azalacak.

'Compact şehir' yaklaşımıyla planlanan Yenişehir'de, 4 bin 800 hektar sosyal donatı alanları, yaklaşık 5 bin hektar yeşil alan bulunacak.

Üniversite, botanik parkı...

Projede, TEMAPARK, üniversiteler ve botanik parkların yanı sıra havaalanı etrafında 200-400 hektarlık fuar alanı yapılacak. Yenişehir'in kurulacağı alandaki doğal su havzaları ve su kaynaklarının korunması için Bakanlık, Türkiye Elektrik İletim AŞ, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, Devlet Su İşleri ile çalışmalarını sürdürüyor.

Enerji, geri dönüşümden...

Yenişehir'deki enerji ihtiyacının yüzde 30'u geri dönüşümle sağlanacak. Şehirde katı atıklardan enerji üretme istasyonları yer alacak.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler