YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barakada yaşayan Nusaybinli ailenin dramı
Barakada yaşayan Nusaybinli ailenin dramı
13 Eylül 2016 17:58
Sokağa çıkma yasağının kısmen devam ettiği Mardin’in Nusaybin ilçesinde evi tel örgülerin içinde kalan aile, barakada zor şartlar altında yaşıyor.

Nusaybin’e bağlı Gırnavas Mahallesi’nde akrabalarının arazisinde harç olmadan briketleri üst üste koyarak iki gözlü bir baraka inşa eden 6 kişilik Kılıç ailesi, yaşamlarını zor şartlar altında sürdürmeye çalışıyor. 

Şırnak’tan 26 yıl önce Nusaybin’e göç ettiklerini anlatan Abdullah Kılıç, o günden sonra Nusaybin’de yaşamaya başladıklarını ifade etti. 

5 AYDIR EVİNİ GÖRMÜYOR

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Fırat Mahallesi’nde oturduğunu kaydeden Kılıç, 5 aydır evini göremediğini söyledi. 

Kılıç, “Şuan evimize gidemiyoruz, belki birkaç yıl sonra ancak evimize gidebileceğiz. Ne zaman evimize döneceğimiz belli olmadığından ve kiralık ev fiyatlarının yüksek olmasından dolayı böyle bir baraka ancak inşa edebildik. 

KİRALIK EV BULAMADIK

Nusaybin'de sokağa çıkma yasağı başladığında biz Mardin’e gittik. Orada 4 ay kaldık ve Nusaybin’de yasak kısmen kalkması üzerine Nusaybin’e geri döndük. Nusaybin’e döndüğümüzde kiralık ev bulamadığımızdan dolayı bu evi yapmak zorunda kaldık” dedi.

Fırat Mahallesi’ndeki evlerinin durumundan haberdar olmadığını aktaran Kılıç, Nusaybin’de çok insanın hayatını kaybettiğini ve artık ölüm haberi duymak istemediklerini belirtti. 

ÖNÜMÜZ KIŞ

Kendi imkanlarıyla yaptıkları eve elektrik ve su da çektiğini anlatan Kılıç, ancak evin çok kötü durumda olduğunu kaydetti. Kılıç, “Malum önümüz kıştır, bu derme çatma barakada kışın kalamayız. Büyük bir sıkıntıdır. 

EN AZINDAN YIKILAN YERLERİNİ TAMİR EDERDİK

Nusaybin’de kiralık ev sıkıntısına bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Tabi evlerimize gitmemize izin verseler çok daha iyi olacaktır. En azından evimizin yıkılan yerlerini tamir eder, içine girerdik” diye konuştu. 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler