YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barajlar hakkında korkutan açıklama
Barajlar hakkında korkutan açıklama
04 Haziran 2014 00:18
İstanbul'da uzun süredir beklenen yağışlar geldi. Fakat aniden gelen ve yer yer sel baskınlarına neden olan sağanak, barajlarda düşen su seviyelerini yükseltmedi. İSKİ'de yer alan bilgilere göre yağışların aniden ve kısa süreli olması barajları olumsuz et

İSKİ'nin internet sitesinde yer alan bilgiler, İstanbullular'ın moralini bozacak. Çünkü son 4 gündür etkisini gösteren sağanak barajlara etki etmedi. Sadece düşüş hızını yavaşlattı. Bunun sebebi olarak ise yağışların düzenli değil, aniden gelip kısa süreli olması gösteriliyor.

Son 1 yılın en düşük seviyesi

2013'ün Haziran ayında yüzde 88.5 olan barajların doluluk seviyesi bu yıl Haziran ayında yüzde 26,8'le düşüşe devam ediyor. Ayrıca İstanbul barajlarındaki su seviyesi 2005'ten bu yana en düşük Haziran ayını geçiriyor.

İstanbul'u etkisi altına alan yoğun yağmur, Üsküdar'da sel baskınlarına neden oldu. Bir anda 30-40 santime kadar çıkan su yüksekliği nedeniyle denizle karanın birleştiği görüntüler oluştu.

Tasarruf uyarısı

İstanbul'da havalar bir güneşli bir yağmurlu. Bu yüzden suyu tasarruflu kullanarak barajlardaki doluluk oranının azami miktarlarda tutulması konusunda yardımcı olunması gerektiğine dair uyarılar yapılıyor.

Öte yandan Meteoroloji tahmininde yanılmazsa yağış cuma gününe kadar İstanbul'u terk etmeyecek, aralıklarla yağacak. Zaman zaman da şiddetini artıracak.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler