YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balıkesir'i sel bastı
Balıkesir'i sel bastı
10 Mart 2013 09:05
Balıkesir’in Edremit ilçesinde 7 saat aralıksız yağan sağanak nedeniyle bölge sele teslim olurken, yüzlerce ev ve iş yeri sular altında kaldı.

Akşam saat 20.00 civarında şiddetini artıran sağanak, gece yarısı saat 03.00’a kadar devam etti. Zaman zaman dolu yağışı yaşanan bölgede, Balıkesir’i Çanakkale ve İzmir’e bağlayan E 87 Karayolu’nda yüzlerce araç, oluşan sel yüzünden mahsur kaldı. Çok sayıda hasarlı trafik kazası meydana geldiği gözlenirken, karayolu polis ve jandarma ekipleri tarafından trafiğe kapatıldı. İlçe merkezi ve Akçay ile Zeytinli tatil beldelerinde yüzlerce ev ve iş yeri sular altında kaldı. Ev ve iş yerlerinde mahsur kalan vatandaşlar, Balıkesir ve Çanakkale’den gelen 9 kişilik Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) kurtarma ekipleri ile belediyelerin itfaiye ekipleri, iş makineleri ve traktörler tarafından kurtarılmaya çalışılıyor.

Sular altındaki çiftliklerde bulunan çok sayıda hayvan telef olurken, henüz ulaşılamayan yerleşim alanlarında can kaybı yaşanmasından endişe ediliyor. Edremit Belediyesi’nin İtfaiye Müdürlüğü binasının da sular altında kaldığı sel felaketinde maddi hasarın boyutu, yapılacak olan inceleme neticesinde ortaya çıkacak.

Sel felaketinden zarar gören Edremit’te incelemelerde bulunan Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, "Tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır" dedi.

Edremit ilçesinde zarar gören bölgelerde vatandaşlarla görüşen Vali Ahmet Turhan'a Kaymakam Osman Tunç da eşlik etti. Kadıköy’de Belediye Başkanı Hasan Özel’i ziyaret eden Vali Ahmet Turhan, yapıtığı açıklamada, "Maddi hasar çok fazla, çoğu yerimiz sular altında kaldı. Ancak can kaybımızın olmaması tek tesellimiz. Çok büyük bir yağış oldu. 6 ile 8 saat arasın metrekareye 169 kilogram yağış düştü. Bu akşam da yoğun yağış uyarısı var. Tüm ekiplerimiz alarmda tedbirlerini alıyor. Yarın da hasar tespit çalışmalarımız devam edecek” dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler