YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balık fiyatları düşecek mi?
Balık fiyatları düşecek mi?
30 Kasım 2009 09:48
"Kurban kesimleri balık fiyatlarının düşmesine etki etmiyor"

Giresun Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Necipoğlu, balığın ayrı bir damak zevki ve beslenme tercihi olduğunu,
 kurban kesimleri ve dolayısıyla dağıtılan etlerin, balık fiyatını düşürmeyeceğini söyledi.  

Necipoğlu,yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın balık fiyatlarında bir düşüş oluşturmadığını belirterek, ''Bu hiçbir Kurban Bayramı'nda olmadı. Çünkü balık fiyatlarının oluşmasını sağlayan büyük tekneler bayram süresince denize çıkmıyor, çıksa bile en çok avlanan balığın fiyatı dahi düşmüyor'' dedi. 

Miktar olarak Türkiye denizleri ve Karadeniz'de en çok avlanan balık türlerinden hamsinin kilosunun, Kurban Bayramı öncesi 2 liradan satıldığını ifade eden Necipoğlu, şunları söyledi:   

''Karadeniz'de bu günlerde hamsi avı yapılıyor. Bayramda büyük tekneler denize açılmadığı için hamsinin kilosu 3 liradan satıldı. Az sayıda teknenin hamsi avına çıkması ve dolayısıyla az avlandığı için bu fiyat geçicidir. Kurban Bayramı hangi mevsime gelirse gelsin vatandaşlarımızda oluşan bir beslenme alışkanlığı vardır. Balık ayrı bir damak sevki ve beslenme tercihidir. Kurban kesimleri ve dolayısıyla vatandaşlara dağıtılan etler, balık fiyatını düşürmez.''  

Necipoğlu, teknelerde çalışan balıkçılara verilen bayram tatilinin sona ermesi ve teknelerin tekrar denize açılmasıyla birlikte hamsi ve mevsimlik balık fiyatlarının, yapılan av miktarına göre bayram öncesi fiyatın altında ya da üstünde olabileceğini sözlerine ekledi.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler