YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balık eylemi sona erdi!
Balık eylemi sona erdi!
04 Eylül 2012 10:37
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 24 metre yasağını protesto eden balıkçaılar 1 Eylül'de kalkan av yasağına rağmen ağ atmamışlardı. 3 gün süren eylem dün sona erdi. Balıkçılar 'vira Bismillah' dedi... Ancak şimdilik ucuz balık pek mümkün gözükmüyor.

Su ürünlerinde av yasağının sona ermesine rağmen yeni su ürünleri tebliğini protesto etmek amacıyla 3 gün denize çıkmama kararı alan İstanbul Kumkapı'daki balıkçılar, eylemlerine son vererek ''Vira Bismillah'' dedi.

Fatih'teki Kumkapı Su Ürünleri Hali'nde yer alan Marmara Su Ürünleri ve İstanbul Bölgesi Su Ürünleri kooperatiflerine bağlı tekneler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ''Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği''nde yer alan ''Gırgır'' teknelerine getirilen av bölgeleri yasakları ve av derinliğinin 18 metreden 24 metreye çıkartılmasına tepki amaçlı sürdürdükleri 3 günlük eylemi sonlandırarak denize açıldı.

İlk avlanma günü sebebiyle Kumkapı Su Ürünleri Hali'nde hareketli saatler yaşandı. 3 gün sonra ''Vira Bismillah'' diyerek denize açılan balıkçılar, hamsi dolu kasalarla döndü.

Yasaktan en çok palamut avcılığının etkileneceğini belirten balıkçılar, ''24 metre''ye tepki gösterdi.

İstanbul Balık Komisyoncuları Derneği Başkanı Mahmut Uçan, sıkıntılarının bitmediğini belirterek, ''Hamsi zaten 40-50 metre açıkta bile tutulabilen bir balık. Amacımız istavrit, palamut gibi balıkları tutabilmek. Bu yıl palamut yılı. Halkımıza ucuza palamut yedirmek istiyoruz, ancak şuanki kuralla bu mümkün değil'' diye konuştu.

Bu arada, İstanbul Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ümit Çetinkaya ve balıkçılık sektörü temsilcileri, dün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i dün makamında ziyaret ederek, konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunmuştu. (AA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler