YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baklavadaki bu oyuna dikkat
Baklavadaki bu oyuna dikkat
12 Ekim 2013 14:40
Antep fıstığı ve ceviz fiyatlarındaki aşırı artış bayramın baş tacı baklavayı da ateş pahası hale getirdi.

Fiyatlardaki anormal artış nedeniyle kaliteli baklava almaya gücü yetmeyen vatandaşın sağlıksız ucuz tatlılara yöneldiği bilgisini veren Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, "Fıstığın kilosu 70, cevizin kilosu 35 liraya çıkmışken kilosu 5-6 liraya baklava satanlar var. Fıstık yerine bezelye, ceviz yerine leblebi tozu kullanılarak ucuza baklava imal ediliyor.

Merdiven altı imalatçılar fıstıktaki artışı fırsat bilerek, ucuza baklava satmaya başladı. Bu tür ucuz ve sağlıksız ürünlerin imalatında tereyağı yerine margarin veya atık yağ kullanılıyor.

Fıstıklı denilen baklavanın içine rengi yeşil olan bezelye öğütülüp konuluyor. Lezzet ve görüntü bakımından aynı olduğu için çok dikkatli olanlar bile bazen ayırt edemiyor. Baklavanın yanında lokumdan kadayıfa kadar onlarca tatlıda fıstık ve ceviz kullanılıyor. Bu nedenle Kurban bayramında tatlı alacak vatandaş dikkatli olmalı, sokak arasında satış yapan veya çok ucuza imal edilen tatlılardan uzak durmalı" diye konuştu.

Rekoltenin düşüklüğü ve stokçular nedeniyle fiyatı 70 TL'yi aşan fıstık fiyatları çok sayıda tatlının da fiyatını artırdı. Kurban bayramı nedeniyle alışverişe çıkan vatandaşın uygun tatlı almak isterken sağlıksız gıdalara yöneldiğini anlatan Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, "Bezelye ve fıstık karıştırılarak veya sadece öğütülmüş bezelye kullanılarak kilosu 5 ile 10 TL arasında baklava ve tatlı türevleri imal edilebiliyor. Bu tatlılara aroma ve tatlandırıcılar eklenerek üretilen sağlıksız tatlıları pek çok kişi fark edemiyor.

Ucuz ve sağlıksız malzeme kullanılarak üretilen bu tatlılar insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ederken sıklıkla gıda zehirlenmelerine de yol açıyor.

Sağlıksız ortamda imal edilen ucuz tatlı ve şekerler bayramınızı zehir edebilir. Toz şeker fiyatına bayramlık şeker satışı yapanlar var. Şekerleme üretiminde sağlık ve hijyen şartları çok önemli. 3 liraya misafire ikram edilecek şeker alınmaz. Tatlı ve şekerlemeleri daha çok çocuklar tükettiği için ayrıca dikkat edilmeli. Kimi zaman ünlü markaların taklit ürünlerine de piyasada rastlıyoruz.

Sadece bayram öncesi piyasaya sürülen adı sanı duyulmamış markalara rastlıyoruz. Bunlar merdiven altı üretilen ve sadece bayramlarda ortaya çıkan sağlıksız ürünler. Bu ürünlerin içeriği dahi tam olarak belli değil. Üretimde son kullanma tarihi geçmiş hammaddeler kullanılabiliyor. Özellikle bu dönemde vatandaşlar, üretim izni olmayan ve seyyarda satılan şekerleme ile tatlılara rağbet göstermemeli” dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler