YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakır ustası yarım asırdır "alem" yapıyor
Bakır ustası yarım asırdır "alem" yapıyor
08 Nisan 2013 11:36
Trabzon'un yaşayan en eski alem ustası 76 yaşındaki bakırcı Mahmut Efeoğlu, yarım asırdır "minare alemi" üretiyor.

 

Trabzon'un bir zamanlar çekiç sesleri ile ünlü Bakırcılar Çarşısı'nda artık çekiç sesleri daha az yankılanırken, çocukken babasının yanında mesleğe başlayan ve 65 yıldır bakırcılık yapan Mahmut Efeoğlu, çekicini hiç elinden bırakmadı.

Ömrünün büyük bölümünü aynı mahallede geçiren ve bundan da çok büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Efeoğlu, "Bakırcılık sanatını babamdan öğrendim. 50 yıldır da minare alemi imal ediyorum" dedi.

Trabzon'un en eski alem ustası olduğunu belirten Efeoğlu, şunları söyledi:

"Alem bakırdan yapılır. Bakır levhaları bir plan çerçevesinde çekiçle şekillendirip, daha sonra bir araya getiriyoruz. Alemlerin boyları 50 santimetreden başlıyor 2 metre 80 santimetreye kadar uzanabiliyor. Her bir alemin şekli kafamda yer edinmiş. Önceki yıllarda alemi hep elde yapardık, şimdi bazen kalıp kullanıyoruz ama işlemesi yine elle yapılıyor. Eski yöntemle olsa çok zorlanırdım. 76 yaşındayım, onu yapma gücüm artık kalmadı."

Efeoğlu, alemlerin kararmadığını ifade ederek, kalın malzemeden yaptıklarını ve kalitesi nedeniyle de talep gördüğünü kaydetti.

Türkiye ve yurt dışına talep görüyor

Trabzon'daki minare alemlerine Türkiye'den ve çeşitli ülkelerden talep geldiğini belirten Efeoğlu, "İstanbul, Ankara, Erzurum, Kars, Ağrı, Malatya gibi birçok ilden ve yurt dışından da özellikle Almanya'dan talep alıyoruz. Diğer Müslüman devletlerden bazı talepler geliyor" diye konuştu.

Mahmut Efeoğlu, bir alemin iki günde tamamlandığını söyleyerek, "Pirinç ve kırmızı bakırdan yapılan ve minarelerin en üst noktasına yerleştirilen alemin manevi bir yapıyı süsleyen önemli bir parça olduğu için dayanıklı ve gösterişli olması son derece büyük önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler