YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakım hizmetlerine standart getiriliyor
Bakım hizmetlerine standart getiriliyor
04 Mayıs 2013 12:26
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı huzurevi, bakımevi, umutevi ve yaşamevi gibi kuruluşlarda "bakım hizmetleri kalite standardı" uygulanacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı huzurevi, bakımevi, umutevi ve yaşamevi gibi kuruluşlara "bakım hizmetleri kalite standardı" getiriliyor.

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, bakım hizmetine ilişkin ihtiyaçlarla bakım standartlarının belirlenmesi ve uluslararası kalitenin yakalanması amacıyla tüm Türkiye'de "bakım hizmetleri kalite standardı"nın uygulanacağını söyledi.

Kurumlara ödemeler puana göre yapılacak

Dünyada bu tarz sistemlerin, belgelendirme ve ücretlendirme olarak 2 şekilde yapıldığına işaret eden Çiftçi, Türkiye'de her iki uygulamayı da hayata geçirmek istediklerini söyledi. Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz şu anda sadece engelliler için kurumlara ücret ödüyoruz. Ama bu sistemle her bir kriterimizin puanı olacak. Bu puanlarla, 4 ana bölümün puan toplamı 100 edecek. Bir kuruluş, 100 üzerinden 80 puana sahipse o zaman hak ettiği ücret, yüzde 20 eksiği şeklinde ödenecek. Haziran ayında sahaya çıkmayı planlıyoruz. Fiilen çalışmaya başlanıldığı zaman denetleyecek kişilerin görevlendirilmesi de farklı olacak. Mesela Rize'de çalışan bir kişi Rize'deki kuruluşlarda izleme çalışmasına gidemeyecek. Farklı illere gidecek. Ekip 3 kişiden oluşacak. Çalışmayı yapan kişiler, 'Biz sizi denetlemeye gelmedik, size rehberlik etmeye geldik' diyecek. 1,5 yıl içinde tamamen bitirmiş ve bir yıl içinde ödemelerin puana göre verileceği sisteme de geçmiş olacağız."

Bakım standartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı huzurevi, bakımevi, umutevi ve yaşamevi gibi kuruluşlarda "bakım hizmetleri kalite standardı" uygulanacak zorunlu kriterlerden bazıları şöyle:

-Yeşil ve kırmızı reçeteye tabi ilaçlar kilitli alanlarda bulundurulacak
-Yatan hastaların düşme riski değerlendirilmesine yönelik yazılı düzenleme bulunacak
-Bireyin cinselliği hakkında bilgilenmesi sağlanacak ve cinsellikle ilgili başa çıkma yöntemleri hakkında önlemler alınacak
-Birey haftada en az 2 kez ve ihtiyacı olduğu zaman banyo yapacak
-Öfke kontrolü ve psikiyatrik vakalar için kriz odası düzenlenecek

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler