YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlık evliliği anlatıyor
Bakanlık evliliği anlatıyor
13 Ağustos 2013 11:22
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 21 bin kişiye aile eğitimi ve 43 bin 800 kişiye de evlilik öncesi eğitimi verdi.

Bakanlığın aile ve topluma yönelik yürüttüğü hizmetler çerçevesinde, ailelerin bilgi ve eğitim açıklarını kapatarak, yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla geniş kapsamlı "aile eğitim programı" oluşturuldu. 193 formatör ve bin 200 eğiticiyle yürütülen program kapsamında verilen 393 eğitime 21 bin kişi katıldı.

Bakanlık, aile eğitimi konusundaki uygulamaları da dikkate alınarak evlilik öncesi eğitime ilişkin çalışmalar da yürütüyor. Evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak için bir araya gelen çiftlerin evlilik hayatına hazırlanmalarını amaçlayan programla çiftlerin evlilik öncesi süreçte birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturmaları, etkili iletişim kurmaları, olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmeleri ve evliliğe "iyi bir başlangıç yapabilmeleri" hedefleniyor.

Ülke genelinde yaygınlaştırılması planlanan evlilik öncesi eğitim programı kapsamında temmuz ayı sonu itibarıyla 2 bin 430 eğiticinin eğitimi sağlanırken, bu eğiticiler aracılığıyla 43 bin 800 kişiye eğitim verildi.

Boşanma sürecinde danışmanlık

Boşanma sürecinde çiftlerin ve çocuklarının karşılaştığı sorunlar ve bunların çözümüne yönelik aile destek ve aile danışmanlık hizmetleri ile ailelerin desteklenmesine yönelik çalışmalar da yürüten Bakanlık, bu kapsamda 81 ilde 250 uzmana hizmet içi eğitim verdi.

Geçen yıl sonundan itibaren boşanma öncesi, sürecinde ve sonrasında destek ve danışmanlık hizmeti veren Bakanlık, aile mahkemeleri ve barolar işbirliği ile talep eden her çifte boşanma süreci danışmanlığı hizmeti sağladı.

Aile eğitim ve evlilik öncesi eğitim faaliyetlerini ve boşanma süreci danışmanlık hizmetlerini 81 ilde yaygınlaştıracak Bakanlık, eylülden itibaren "aile konferansları" düzenleyecek. Bakanlık, "aile konferansları" ile yıl sonuna kadar 50 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Öte yandan bu yılın sonuna kadar 114 sosyal hizmet merkezinin açılması öngörülüyor.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler