YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Mehdi Eker'den korkutan açıklama
Bakan Mehdi Eker'den korkutan açıklama
18 Ocak 2014 17:05
Et fiyatlarında artış iddialarının gerçek olmadığını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarımda kuraklık endişesi taşıdıklarını söyledi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nu makamında ziyaret eden Bakan Mehdi Eker; patates, kuru fasulye ve et fiyatlarının arttığı söylentilerine açıklık getirdi. Hiçbir artışın gerçeği yansıtmadığının altını çizen Eker, "Onlar gerçek değil. Önce onu söyleyeyim. Dün birkaç televizyon programı vesilesiyle anlattım. Bir söz vardır. Kurt puslu havaları sever. Yağmur yok ama hava biraz puslu. Birileri affedersiniz uydurdu. Fiyatlar gerçek değil. Yani ortalama fiyatları onlar yansıtmıyor.

Doğru değil. Birileri de bundan bir şey çıkarabilir miyiz telaşında. Kaos lobisi diyebiliriz. Resmen onlar iş başında. Yani ne fasulye, ne patates, hiçbirisinde ne üretim eksikliği ne de piyasada mal sıkıntısı var. İhtiyacın çok çok üzerinde piyasada ürün var. Ticaret rahat yapılıyor. Bu tamamen uydurma. Alıyorlar bir ürünün binde 2'sini, hepsi gibi gösteriyorlar. Kuru fasulye Türkiye'de 195 bin ton üretiyor. İspir fasulyesinin payı binde 2'dir. Geliyorlar, bir marketteki bu fasulyenin fiyatını çıkarıyorlar. Fiyat şuraya geliyor, diyor. Yüzde 98 çeşidinin fiyatı başka. O başka. Patateste de benzeri durumlar var" diye konuştu.

"Et fiyatlarındaki artış iddiaları gerçek dışı"

Ette fiyatların artış olmadığının altını çizen Eker, "Artış yok. Onu da söyleyeyim. Fiyat artışı gerçek değil. Üreticiler de açıkladı zaten. Birileri ithalat yapılmasını istiyor. Fırsattan istifade. Dertleri o yani" şeklinde konuştu.

Kuraklıkla ilgili endişeleri olduğunu ifade eden Eker, "Meteorolojik kuraklık var. Bir de tarımsal kuraklık var. Bizi ilgilendiren tarımsal kuraklık. Şu an itibarıyla sadece endişe ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda yağış olur inşallah. O zaman biz tarımsal olarak bundan etkilenmeyiz. Peki olursa ne olur? Bizim kuraklık eylem planımız var. 2007'deki kuraklık problemi yaşandığında biz dünyanın iki yerinde bulunan bir kuraklık test merkezinin üçüncüsünü Türkiye'de kurduk. Birtakım araştırmalar yapılıyor. İnşallah gerek kalmaz. Dua edelim, yağmur ve rahmet eksilmesin. Bereketiyle gelsin ama endişe ediyoruz. Şu anda tarımsal kuraklıkla ilgili bunu söyleyebilirim. Yağmur gelirse büyük ölçüde rahatlarız" dedi.

"Yılda 500 bin denetim yapıyoruz"

Gıda Mühendisleri Odası'nın denetimler konusunda devletin eksiklikleri olduğu yönündeki iddialarını değerlendiren Eker, bakanlık olarak yılda 500 bin denetim yaptıklarını söyleyerek, "Herkes iddiada bulunabilir. Biz devraldığımızda yıllık 36 bin denetim yapılıyordu. Şu anda bir yılda 500 bin denetim yapılıyor. '500 bin' dedim. Bu sayıyı mukayese ederseniz, yeterli mi yetersiz mi anlarsınız. Aynı zamanda etkin denetimin yeni projelerine, araçlarına, gereçlerine vatandaşımız da katkı sağlıyor. Alo 174 Gıda Hattı dahil olmak üzere birçok yeni proje hayata geçirildi. Verdiğimiz idari cezaların yanı sıra Türkiye'de olmayan bir şey yaptık.

2010'da kanun değiştirdik. Taklit ve tağşiş yapan gıda firmalarını yakaladığımızda ceza yanında bir de onları teşhir ediyoruz. Topluma deşifre ediyoruz. Bu firmanın şu ürününde taklit tespit ettik diyoruz. Gıda denetimlerinde hiçbir dönemde olmadığı kadar hassas davranıyoruz" ifadelerini kullandı.

Denetimlerde 30 bin kişinin görev aldığını kaydeden Eker, gıda mühendislerinin istihdamı için sanayi ile iş birliği yaptıklarını da sözlerine ekledi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler