YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Güllüce tarihi anlaşmaya imza attı
Bakan Güllüce tarihi anlaşmaya imza attı
25 Eylül 2014 13:58
Birleşmiş Milletler temasları kapsamında New York'ta bulunan Bakan Güllüce tarihi bir anlaşmaya; Minamata Sözleşmesi'ne imza attı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Birleşmiş Milletler 69.Genel Kurulu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte New York’ta. Bakan Güllüce BM temasları çerçevesinde Türkiye’nin çevre sorunları ve iklim değişikliği ile mücadelede attığı adımları anlattı, gelişmiş ülkelerin temsilcilerine önemli mesajlar verdi.

Bakan Güllüce; toplantılarda Türkiye’nin bilgi, yönetim ve yetişmiş insan konusunda çok iyi konumda olduğunu çevre sorunlarının kalkınmayla kaynak bulunarak çözüleceğini vurguladı.

Japonya, İsviçre, ABD ve Uruguay’ın ev sahipliğinde düzenlenen "Yüksek Düzeyli Etkinlik" toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce; Türkiye’nin yerel yönetimlerinin bütçe oranında çevre yatırımı yapabildiğini söyledi, sorunun bilgi ve yetişmiş insan olmadığının altını çizdi.

Bakan Güllüce temaslarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulama değil planlama yaptığını muhataplarına anlattı; yerel yönetimlerin uygulama yaptığını vurguladı. Bakan Güllüce; gelişmemiş ülkelerin de Türkiye modelini benimseyeceğini açıkladı.

Çevre sorunları ile mücadelede gelişmiş ülkelerin gelişmemiş ülkelere kaynak desteği vermeleri gerektiğini söyleyen Bakan Güllüce iklim değişikliğinin sonuçlarından kaçınabilmek için küresel işbirliği içerisinde hareket etmenin bir zaruret olduğunu hatırlattı.

“Kyoto Protokolü’nün yerini alacak yeni anlaşma; şeffaf, kapsayıcı, adil ve eşitlikçi olmalıdır”diyen Bakan Güllüce muhataplarına “2014 yılı, Aralık ayında, Peru’da gerçekleştirilecek olan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 20. Taraflar Konferansı başarıyla sonuçlandırmalı ve buradan yeni rejimin temel unsurları üzerinde uzlaşmış bir şekilde ayrılmalıyız” mesajı verdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce “Takip eden dönemde de ulusal hazırlıklarımızı tamamlayarak, mevcut hedefimiz doğrultusunda, 2015 yılı sonunda, Paris’teki 21. Taraflar Konferansı’nda da 2020 sonrası iklim değişikliğine ilişkin bağlayıcı nitelikli bir anlaşmayı sonuçlandırmalıyız.” dedi

Bakan Güllüce yaptığıgörüşmelerde çevre sorunları ile mücadelede günümüzdeki ve yakın gelecekteki ekonomik gerçeklerin mutlaka göz önüne alınması gerektiğini vurguladı. Salım azaltımına ve iklim değişikliğine uyuma eşit ağırlık verilmesini istedi.

Bakan Güllüc Minamata sözleşmesine imza attı

Birleşmiş Milletler temasları kapsamında New York’ta bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarihi bir anlaşmaya: Minamata Sözleşmesi’ne imza attı.

Çevre sorunları ile mücadelede tarihi adım

Çevre ve insan sağlığı açısından cıva, en tehlikeli ağır metallerden birİ. Cıva ve bileşikleri geniş kullanım alanına sahip. 20. yüzyılın ortalarında da, Japonya’nın Minamata kentinde cıva zehirlenmesi oldu.

Cıva kaynaklı çevre kirliliğinin küresel ölçekte önlenebilmesine ilişkin çabalara katkı sağlanması için Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) liderliğinde "Cıvaya İlişkin Minamata Sözleşmesi" hazırlandı. Sözleşme; 2010-2013 döneminde nihai hale getirildi ve bugüne kadar 101 devlet ve Avrupa Birliği tarafından imzalandı.

Minamata Sözleşmesi; Birleşmiş Milletler 69. Genel Kurulu genel görüşmelerinin açılışı kapsamında Japonya, İsviçre, ABD ve Uruguay’ın evsahipliğinde düzenlenen "Yüksek Düzeyli Etkinlik" sırasında, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından imzalandı.

Civalı ürünlerin kullanımı, ithalatı ve ihracatına düzenleme

Sözleşme; cıva kullanılan, salınan ya da yayılan ürünler, prosesler ve endüstriler ve bunların cıva içeren atıkları için bazı kontrol ve azaltım tedbirleri içeriyor.

Sözleşme kapsamında, ülkelerin; 2020 yılına kadar bazı cıva içeren ürünlerin üretim, ithalat ve ihracatını yasaklamaları ve bunlara ilişkin atıklarını etkin bir şekilde bertaraf etmeleri zorunlu hale getiriliyor.

Sözleşme kapsamında ayrıca; kullanılan cıva miktarını ve salımlarını azaltmaya yönelik stratejilerin oluşturulması, büyük endüstriyel tesislerden kaynaklanan emisyonların ve salımların azaltılması için belirli zamanlar dahilinde yeni açılacak tesislerde "Mevcut En İyi Teknolojilerin" kullanılması ve mevcut tesislerde ise belirli bir plan çerçevesinde emisyonların azaltılması zorunlu hale getirilecek.

Sözleşmenin imzalanması Türkiye'ye herhangi bir yasal sorumluluk getirmiyor

Minamata Sözleşmesi; gelişmekte olan ülkeler ile ekonomisi geçiş halindeki ülkelerin yükümlülüklerini yerine getirebilmelerini desteklemek için bir teknik ve finansal mekanizma oluşturuyor. Sözleşme’nin temel finansman kaynağı Küresel Çevre Fonudur.

Gelişmekte olan ve ekonomisi geçiş sürecindeki ülkelere Sözleşme’nin uygulanmasını sağlamak üzere bu fondan finansman desteği verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce imzanın ardından yaptığı açıklamada: “Minamata sözleşmesi tüm dünyada çevrenin korunması açısından hayati önemi sahip. Ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı olsun” dedi 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler