YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan bir daha bakıyor
Bir evin bahçesinde bulunduktan sonra İzmir'de Doğal Yaşam Parkı'na teslim edilen tek yumurta ikizi kamlumbağalar görenleri şaşırtıyor.
Bakan bir daha bakıyor
10 Aralık 2010 / 17:56 Güncelleme: 10 Aralık 2010 / 18:18

Manisa Alaşehir'deki bir evin bahçesinde bulunmalarının ardından, İzmir ve Manisa Çevre İl Müdürlüğü'nün onayıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı'na teslim edilen siyam ikizi kaplumbağalar, bir anda parkın maskotu haline geldi.

İlginç görüntüleriyle adeta photoshop uygulamalarını andıran kaplumbağaların ortak kullandıkları tek kabuğu ile iki kafası, 4 ön ve iki arka ayağı bulunuyor.  

İzmir Doğal Yaşam Parkı'nın özel bir bölümünde özel bakımla korunan ve yaklaşık bir aylık olduğu tahmin edilen tek yumurta ikizi kaplumbağaların, genellikle Akdeniz'e kıyı olan ülkelerde ve Türkiye'de yaşayan Akdeniz Kaplumbağası (Testudo greaca) türünde olduğu bildirildi.

Akdeniz kaplumbağaları, Türkiye'de Doğu Karadeniz bölgesi dışında tüm Anadolu'ya yayılmış bir tür olarak biliniyor. Kabuk uzunluğu 25 cm'ye kadar büyüyebiliyor, ağırlıkları 7 kiloya kadar çıkabiliyor. Çeşitli otlar, yapraklar, sebzeler ve bazı çiçekler olmak üzere tamamen otçul besleniyorlar. Yumurtlayarak çoğalıyorlar.  Dişiler toprakta açtıkları çukurlara 6-12 dolayında yumurta bırakabiliyor. Toplandıkları için doğada sayılarının hızla azaldığı biliniyor.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler