YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azmiyle dileğine ulaştı
Samsun'da 6 aylıkken kuvözde oksijensiz kalarak kör olan Nazlı Dilek Sönmez, azmiyle amacına ulaştı.
Azmiyle dileğine ulaştı
08 Şubat 2010 / 16:49 Güncelleme: 08 Şubat 2010 / 17:05

Samsun'da 6 aylıkken kuvözde oksijensiz kalarak kör olan Nazlı Dilek Sönmez, evine kapanmadı azmetti, gece-gündüz demeden çalıştı çabaladı, dileği olan Anadolu Lisesi'ni yüksek puanla kazandı, şimdi yarıl yıl bitiminde yeniden arkadaşlarıyla ders başı yaptı.

1995 yılında dünyaya gelen emekli öğretmen ve makine mühendisi anne babanın iki kızından biri olan Nazlı Dilek Sönmez, 6 aylıkken dünyaya geldi. Kuvöze alınan ve iki ay kuvözde kalan Nazlı'nın yaşı ilerledikçe etrafa tepki vermemesi üzerine yapılan incelemede görme bozukluğu olduğu tespit edildi. Retina bölgesinde kuvözde kaldığı süre içerisinde hasar oluştuğu belirlenen Nazlı Dilek, hayatını görme engelli olarak sürdürdü. Annesi Ümran, babası Mehmet'in destekleriyle hayata sımsıkı tutunan Nazlı, Kazım Orbay İlköğretim Okulu'na yazıldı. Normal öğrencilerle birlikte eğitim göre, zorlu bir eğitim hayatı sürdüren ama sürekli takdir, teşekkür alan Nazlı, LGS sınavına girerek 442 puan aldı. Şuan Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuyan ablası Dilara Sönmez'in okuduğu Samsun Anadolu Lisesi'ne gitmek isteyen ve bunun için çalışan Nazlı, hayattaki hedeflerinden biri olan okuluna kayıt yaptırmayı başardı. Öğrencilerin girmek için yarıştığı ve yıllarca çalışarak kazanmak için ter döktüğü okulu kazanan Nazlı Dilek, hayattaki bir dileğini yerine getirmeyi azmiyle sağladı. Okulun 1985 yılından sonra ikinci görme engelli öğrencisi olmayı başaran Nazlı, 9/A sınıfında eğitim-öğretimine başladı. 710 öğrencisi bulunan ve Türkiye'nin sayılı okulları arasında olan Samsun Anadolu Lisesi'nde eğitim gören Nazlı, hem öğretmenlerinin hem de öğrenci arkadaşlarının takdirini topladı. Yarıyılın sona ermesiyle ders başı yapan Nazlı Dilek Sönmez, okulun ilk gününde öğrenci arkadaşlarıyla okulun tadını çıkardı, derslerine girdi. Görme engelli öğrenciler için hazırlanan, özel kitaptan derslerini takip eden Sönmez, özel daktilosu ve kitaplarıyla normal arkadaşlarını gibi ödevlerini yapıyor, geleceğe hazırlanıyor. Anne ve babasının büyük desteğiyle hayata sımsıkı sarıldığını, düzenli olarak derslerine çalıştığını ve başarının peşinden geldiğini belirten Sönmez, diğer görme engellilerin evlerine kapanmamalarını, hayata tutunarak normal insanlar gibi her şeyi başarabileceklerini söyledi. Sönmez, "Okula gelmeden önce evde derslerimi okuyorum, sonrasında yeniden tekrar ediyorum. Bundan sonrasında avukat veya psikolog olmak için çalışacağım. Kazanması zor bir okulu kazandım, bundan sonrada başarılı olacağıma inanıyorum. Okulum çok güzel, öğretmenlerim arkadaşlarım herkes bana yardımcı oluyor" dedi. 

Öğretmenleri Nazlı'nın başarılı bir öğrenci olduğunu belirtirken, arkadaşları ise görme engelli arkadaşlarının kendilerine örnek olduğunu, kendisini çok sevdiklerini kaydetti.

Dünya hayatı geçici
 // Neşet Ulavur
Dünya hayatı bir eylece bir oyundan ibaret,allah bu insanın gözlerini almakla cennetle mükafatlandıracağını bildirmiştir,cennetlik insanı görmek istiyen nasıl olur diye işde baksın,ebedi ahiret hayatı elbette daha iyi...
08 Şubat 2010 21:51
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler