YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayine referandum engeli
Ayine referandum engeli
14 Mayıs 2010 17:19
Van Akdamar Kilisesi'nde 12 Eylül'de yapılacak ayine 'referandum' engeli çıktı

Yüksek Seçim Kurulu'nun, Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının 12 Eylül 2010 tarihinde yapılmasına karar vermesi, Ermeniler tarafından Akdamar Kilisesi'nde yapılacak ilk ayini tehlikeye soktu. Ayinin, 12 Eylül'den 1 hafta sonra yapılabilmesi için Van Valisi Münir Karaloğlu, Ermeni Cemaati liderleriyle görüşecek.
 

İbadete açılıp, açılmaması tartışma konusu olan ve yapılan çalışmalar sonrası da ibadete açılması kararlaştırılan Akdamar Kilisesi'ndeki ilk ayin, 12 Eylül 2010'da yapılacak referandumla çakıştı.
 

Van Valisi Münir Karaloğlu, bu gelişmenin kendilerini de sıkıntıya soktuğunu söyledi.
 

Pazartesi gününden itibaren konuyla ilgili çalışma yapacaklarını belirten Vali Karaloğlu, "Daha müracaat olmadı, cemaatla konuşmayı düşünüyorum. Cemaat için önemli değil ise bir hafta sonraya almayı teklif edeceğim. Çok önemli ise o zaman çaresiz referandumla aynı güne denk gelecek. Yapacak bir şey yok o zaman tabi ki biz daha fazla yorulacağız. Güvenlik önlemi sıkıntısı yaşanmaz. Güvenliğimizi tedbirimizi alırız. Referandum Türkiye'deki Ermeniler için sıkıntı olacak. Onlar oy kullanamayacaklar. Artık onlar bir tercih yapmak durumunda kalacaklar." dedi. CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler