YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayinde depremzedeler için dua
Ayinde depremzedeler için dua
12 Mart 2010 16:21
Ermeniler, Elazığ depreminde hayatını kaybedenler içinde dua etti

Kayseri'deki tarihi Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nde yaklaşık 500 Ermeni vatandaşının katıldığı ayin yapıldı. Başrahip Tatul Anişyan'ın yönettiği ayinde Elazığ'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için de dua edildi.
 

İstanbul'da yaşayan yaklaşık 500 Ermeni, Kayseri'nin Caferbey Mahallesi'nde bulunan tarihi Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nde bir araya gelerek 'Miçink' ayinine katıldı. Ayin öncesi bazı Ermeniler kilisede mum yakıp dua etti. Başrahip Tatul Anişyan ile Başpapaz Miron Ayvazyan ve Papaz Kevorh Çınaryan'ın yönettiği ayinde dua edildi.
 

Başrahip Tatul Anişyan, yaptığı açıklamada Hıristiyan geleneklerine göre Yortu'nun ortasına denk gelen bugün de yaptıkları ayine 'Miçink Ayini' adının verildiğini anlattı. İnsanların barış ve kardeşlik içerisinde yaşamasını arzu ettiklerini belirten Anişyan, şunları söyledi;
 

"Tanrı bu dünyayı barış içerisinde yaşansın diye yarattı. Savaşın çıkmasını, insanların birbirlerini öldürmesini kimse istemez. Biz, barış içerisinde kardeşçe yaşamaktan yanayız. Elazığ'da meydana gelen deprem hepimizi derinden üzdü. Biz bir vücut gibiyiz. Bir yerimiz acıdığında hepimizin yüreği acır. Depremde ölen kardeşlerimizin ruhları şad olsun. Biz depremde ölen imanlı kardeşlerimizin ruhları için de dua edeceğiz."
 

Tatul Anişyan, ayine katılanlara küçük parçalar halinde kutsal sayılan yufka dağıttı. Anişyan, Elazığ dephreminde hayatını kaybedenleri hatırlatarak, ayine katılanlar tarafından dua edilmesini sağladı.
 

Tarihi kilisenin giriş kapısı önünde tezgah açan Selim Özöksüzkaya adlı esnafta, ayin çıkışı pastırma, sucuk, mantı ve giloboru içeceği sattı. Ayin için Kayseri'ye gelen Ermeniler en çok pastırma ve sucuk satın aldı.
CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler